Augalų veislių sąrašas – pusšimčiu platesnis

Sausio 17 d. vykusiame Valstybės augalų vertinimo komisijos posėdyje buvo aptarti septyniuose augalų veislių tyrimo skyriuose 2008–2011 metais atliktų Lietuvos ir užsienio šalių selekcininkų išvestų įvairių žemės ūkio kultūrų veislių ūkinio vertingumo tyrimo duomenys. Juos išanalizavusi, minėta komisija pasiūlė į Nacionalinį augalų veislių 2012 m. sąrašą įtraukti 75 naujas augalų veisles. Tarp jų yra 16 Lietuvos selekcininkų sukurtų veislių. Be to, selekcininkams prašant, iš šio sąrašo daugiau kaip 25 veislės išbrauktos.

Šiemet sąrašą papildė 28 naujos javų veislės, iš kurių net devynios – žiemkenčių.

Javų augintojai galės išmėginti Prancūzijos, Vokietijos ir Šveicarijos selekcininkų išvestas žieminių kviečių veisles „Frontal“, „Kuban“, „Linus“, „Rigi“, „SW Magnifik“.
Bandymų metu nustatyta, kad šie kviečiai atsparūs išgulimui, ištvermingi mūsų žiemų nenuspėjamiems orams, be to, subrandina maždaug 8 t/ha vidutinį derlių. Į sąrašą taip pat pateko žieminiai vokiški kvietrugiai „Cosinus“ ir „Sequenz“. Lenkiški „Remiko“ veislės kvietrugiai ne tik derlingi (8–9 t/ha), bet ir pasižymi tuo, kad jų grūdai sukaupia daug krakmolo. Dėl šios savybės jie ypač tinka etanolio gamybai.

Į minėtą sąrašą įtrauktos ir keturios paklausios vasarinių kviečių veislės – „Arabeska“, „Hamlet“, „KWS Willow“ ir „Sonett“, sukurtos vokiečių, olandų, lenkų ir švedų selekcininkų, bei salykliniai miežiai „Grace“ (Vokietija) ir „Propino“ (Jungtinė Karalystė).

Vis didesnius plotus rapsams skiriantiems mūsų krašto žemdirbiams bus galimybė paįvairinti pasirinkimą šešiomis žieminių ir dešimčia naujų vasarinių rapsų veislių. Į sąrašą įtrauktos kelios naujos kukurūzų veislės pasižyminčios ne tik dideliu žaliosios masės, bet ir sukaupiamu sausų medžiagų kiekiu. Sąrašą papildė trylika naujų cukrinių runkelių veislių, taip pat trys lietuvių selekcininkų sukurtos daržovių veislės: morkų „Gona“ ir „Skalsa SB“ bei pomidorų „Sveikutis BS“.

Augalų veislių tyrimo Pasvalio stoties direktorė Vlada Ramanauskienė patvirtino, kad dauguma šių metų naujajame sąraše atsidūrusių augalų buvo bandomi ir mūsų rajone. Labiausiai domėtasi naujomis javų veislėmis. Bet, tarkim, žiemkenčių naujų veislių tyrimo rezultatai galbūt ir sąlyginiai, nes, kaip atsimename, praėjusią žiemą dėl nepalankių žiemojimui sąlygų žuvo beveik visi mūsų rajono žemdirbių pasėliai. To paties likimo neišvengė ir tiriamos naujos žieminių javų veislės.

Beje, Nacionaliniame augalų veislių sąraše iki šiol buvo apie 800 Lietuvos ir užsienio šalių selekcininkų sukurtų veislių.

Darbas, 2012 m. vasario 14 d., p. 1

Pridėti komentarą


Saugos kodas
Atnaujinti

Versti puslapį

Vartotojo meniu

Partneriai ir rėmėjai

eiflblackpos pasvalys lus biciulis0 joniskelis

Projektą įgyvendinti pagelbėjo labai daug partnerių su kuriais užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai Skaityti daugiau...