Visada galima susitarti

Niekas neabejoja, kad bitės – naudingiausi žmogaus „prisijaukinti“ vabzdžiai. Ir ne tik dėl medaus bei kitų sveikų produktų, kurių poreikis kasmet auga. Siurbdamos nektarą iš pražydusių augalų ir vaismedžių žiedų, šios darbštuolės kartu pasirūpina ir geresniu derliumi. Kaimo žmogui niekada nereikėjo aiškinti, jog tik bitės „kaltos“, kad gerai mezga obelys, vyšnios, slyvos, tad vienas kitas dūzgiantis kelmas sode niekam nepakenkė.

 

Gamtos surėdyta tvarka nesikeičia jau daugybę amžių. Todėl ir dabartiniai sodininkai džiaugiasi girdėdami giedrą pavasario dieną žydinčiuose vaismedžiuose dūzgiančias bites. Jų užsukant į svečius labiausiai laukia bendrovės, eksploatuojančios kelis šimtus hektarų užimančius verslinius sodus.

Neturėdamos nuosavų bitynų, jos kiekvieną pavasarį siūlo savo sodų plotus bitininkams. Tokio bendradarbiavimo nauda akivaizdi, nes ir vaisių derlius bus gausesnis, ir daugiau prisuks medaus bitininkai.

Nebe pirmus metus tokios taktikos laikosi ir vieną iš didžiausių rajone obelynų turinti „Aukštikalnių sodų“ bendrovė. Jos direktorius Arvydas Paškevičius teigia jau seniai įsitikinęs, kad vaismedžių produktyvumas pastebimai pagerėja, kai bitės dūzgia čia pat, sodo teritorijoje. „Kiekvieną pavasarį siūlome mūsų rajono bitininkus vienijančiai draugijai „Bičiulis“ paagituoti savo narius atgabenti avilius į mūsų žydintį sodą. Šiuo metu jų obelaičių tarpueiliuose dar stovi 16 avilių. Iš jų 10 priklauso draugijos pirmininkui Gediminui Baužai, likę 6 – bitininkui iš Pajiešmenių Vaidotui Drevinskui. Naudos tikriausiai turime ne tik mes, bet ir jie, nes bendradarbiaudami dar nė karto nenusivylėme“, – kalbėjo A. Paškevičius.

Kadangi sodas yra verslinis, pavasarį žydinčius vaismedžius būtina purkšti chemikalais. Todėl sodininkai visada stengiasi bitininkus perspėti, kad vieną kitą dieną bičių neišleistų iš avilių. Apie būsimus sodų ir pasėlių laukų purškimus nuo kenkėjų ir ligų mūsų laikraštyje šį mėnesį jau pranešė ir rapsus auginantys ūkininkai, perspėję, kad chemikalai bus naudojami iki liepos pabaigos.

Kad bitininkai privalo tartis su žydinčių sodų bei pasėlių savininkais, neabejoja ir G. Bauža.

„Negalima imti ir atgabenti avilių, sakykim, prie rapsų lauko net nepasidomėjus, kam jis priklauso. Užpraeitą vasarą yra buvęs ne vienas atvejis, kai ūkininkai nupurškė savo pasėlius chemikalais nė neperspėję bitininkų, neaišku kada atgabenusių ir sustačiusių avilius palaukėse. Dėl to, kad nuo cheminių medžiagų smarkiai nukentėjo bitės, kalti patys bitininkai, patingėję aiškintis, kieno tie laukai. Juk nežinodamas avilių savininko telefono, ūkininkas neturi ir galimybės perspėti jį apie ketinamus vykdyti darbus. Tuo tarpu apsaugoti bites nėra labai sudėtinga. Gavus perspėjimą tereikia anksti ryte nuvykti į bityną ir, kol bitės dar nepradėjo skraidyti, uždaryti avilių lakas“,  – aiškino „Bičiulio“ draugijos vadovas.

Anot G. Baužos, sodininkai ir ūkininkai turėtų nepamiršti, kad purkšti vaismedžius bei pasėlius žydėjimo metu yra draudžiama. Be to, ir kitu laiku šiuos darbus galima vykdyti tik vėlai vakare, kai bitės būna sugrįžusios į avilius. Tad ūkininkai turi būti atsargūs. Nesilaikant šių reikalavimų gali tekti grąžinti per pastaruosius trejus metus gautas išmokas už žemės ūkio naudmenas. Užtektų trijų bitininko skundų Augalų apsaugos tarnybai. Net ir pasiturinčiam ūkininkui tai tikriausiai lemtų bankrotą. Įrodyti chemikalų naudojimo taisyklių pažeidimą nukentėjusiam bitininkui nebūtų sudėtinga: su purkštuvu dienos metu laukuose dirbantį traktorių nufotografuoti taip, kad matytųsi jo numeris, sugeba kiekvienas.

G. Baužos turimais duomenimis, mūsų rajono bitininkai laiko apie puspenkto tūkstančio bičių šeimų. „Bičiulis“ vienija apie porą šimtų narių. Per draugiją jie gauna ir paramą už laikomas šeimas. Bitininkystės produktus rinkai teikiantys bitininkai privalo turėti bitynų pasus. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, juos yra gavę 84 bitynų savininkai.

Bičiulių bendravimas tarpusavyje – naudingas ir bitėms. Kaip teigė Pasvalio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji veterinarijos gydytoja-inspektorė Elena Jaruševičienė, pastaraisiais metais pastebimas bičių atsparumo įvairioms ligoms sumažėjimas. Viena iš šio reiškinio priežasčių – per didelis chemikalų naudojimas žemės ūkyje. Neatmetama galimybė – kad ir pigesnių nesertifikuotų, atsigabentų iš Baltarusijos ar Rusijos. E. Jaruševičienė sako, jog jau buvo atvejų, kai bitynų savininkai dėl bičių susirūpina per vėlai, kai jau niekas negali padėti.

Darbas, 2012 m. gegužės 19 d, p. 1–2

Pridėti komentarą


Saugos kodas
Atnaujinti

Versti puslapį

Vartotojo meniu

Partneriai ir rėmėjai

eiflblackpos pasvalys lus biciulis0 joniskelis

Projektą įgyvendinti pagelbėjo labai daug partnerių su kuriais užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai Skaityti daugiau...