Bitininkai ir ūkininkai neturėtų pyktis

Augalų apsaugos produktų naudojimo taisyklių pakeitimai, turintys sureguliuoti bitininkų ir augalininkystės ūkių šeimininkų santykius taip, kad džiugintų ir medunešis, ir gausus žemės ūkio kultūrų derlius, vertinami prieštaringai. Ūkininkų nuomone, nauji reikalavimai – atitrūkę nuo realybės. Tuo tarpu bitininkai tikisi, kad jie pagaliau padės abiems pusėms pasiekti norimų rezultatų.

Kasmet, pasėlių purškimo cheminėmis priemonėmis metu, dėl neatidumo ar paprasčiausio abejingumo žūsta tūkstančiai bičių. Nuostolių neišvengia ir ūkininkai, nes sumažėjus bičių, prasčiau apdulkinami augalai, užauga menkesnis derlius. Tada pradedama ieškoti, kas kaltas – ūkininkai ar bitininkai.

Pagal minėtų taisyklių pakeitimus, ūkininkai apie visus purškimus prieš dvi dienas privalo informuoti visus pustrečio kilometro atstumu nuo purškiamo žemės sklypo ribos bites laikančius bitininkus. Kad tokie pertekliniai reikalavimai neduos jokios naudos abiems pusėms, neabejoja tiek žemdirbiai, tiek bitynų savininkai.

Apie 190 mūsų rajono bitininkų vienijančios draugijos „Bičiulis“ pirmininkas Gediminas Bauža mano, jog Augalų apsaugos produktų naudojimo taisyklių pakeitimai yra juokingi. „Juk draudimas purkšti žydinčius augalus dar galioja ir niekas nesiruošia jo panaikinti. Todėl nesuprantu, kam reikėjo tų naujų pakeitimų. Neaišku ar jie bus veiksmingi. Ypač, kai dirbami laukai yra atokesnėse vietovėse, kur arti nėra ne tik kaimo, bet ir sodybos. Tad nesąžiningi ūkininkai, žinodami, jog niekas neapskųs, drąsiai purškia pasėlius kada nori, neinformuodami apie tai bitininkų. Tiesa, šiemet konfliktų su ūkininkais dėl augalų purškimo dar nebuvo. Daugumai rapsų augintojų tikriausiai nebereikia aiškinti, kad gausiai augalų žiedus lankančios bitės maždaug trečdaliu padidina derlių. Kai kurie ūkininkai kasmet prašo bitininkų atvežti į laukus avilius. Tik toks abiem pusėms naudingas bendravimas, o ne reikalavimų griežtinimas, padeda išvengti nesutarimų“, – tikino G. Bauža.

Kad minėti Augalų apsaugos produktų naudojimo taisyklių pakeitimai nebus naudingi, mano ir Pasvalio rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Vilhelminas Janušonis. „Iš kur ūkininkas gali žinoti kokie po dviejų parų bus orai? Nelengva atspėti ar bus tinkamos sąlygos purškimui tą pačią dieną ar net po vienos kitos valandos. Todėl manau, kad minėtos pataisos tik dar labiau pablogins žemdirbių ir bitininkų santykius. Rapsų ir kitų žydinčių kultūrų augintojai žino, kad augalams bitės tikrai yra naudingos ir specialiai jų nenuodija. Atsakingas ūkininkas niekada nepurkš pasėlių, kai bitės aktyvios ir renka nektarą. Jis sugebės rasti tinkamą laiką ne tik vėlai vakare, bet ir dieną, kad galėtų purkšti pasėlius nepakenkdamas bitėms. Geranoriškas ūkininkų ir bitininkų bendravimas yra daug naudingesnis nei netinkamai parengtų reikalavimų laikymasis. O nesąžiningo ūkininko nesustabdys net ir patys griežčiausi įstatymai“, – svarstė V. Janušonis.

Deja, purkšti augalus nuo kenkėjų leidžiama pačiu netinkamiausiu paros metu – nuo devintos vakaro iki šeštos ryto. Kad cheminis preparatas būtų veiksmingas, reikalinga tam tikra temperatūra, o naktys pas mus gana vėsios. Kitas naktinio purškimo trikdis – didelė rasa. Ji atskiedžia cheminį preparatą ir susilpnina jo poveikį prieš kenkėjus. Tai tik padidina ūkininkų nuostolius.

Anot V. Janušonio, rapsų augintojams sudėtingiau tinkamai prižiūrėti augalus ir dėl to, kad nuo šių metų uždrausta naudoti sisteminius insekticidus. Šis draudimas tikriausiai galios ir kitąmet. Tad augalų kenkėjus galima naikinti purškiant laukus kontaktiniais insekticidais. Šie preparatai veiksmingi tik patekę ant kenkėjo. Tačiau jei purškimas vykdomas vakare, temstant, augalus siaubiantys vabaliukai saugiai pasislepia užsisklendusiuose žieduose ir jiems cheminiai preparatai neturi jokio poveikio. Pasak ūkininkų, rapsus būtų galima purkšti ir anksčiau, nes jau apie aštuntą vakaro bitės grįžta į avilius. Dar daugiau problemų kyla grikių augintojams, nes šiuos augalus nuo kenkėjų geriausia purkšti vidurdienį ir baigti šiuos darbus reikėtų per maždaug tris valandas.

Kaip teigė V. Janušonis, daugiausia problemų tarp ūkininkų ir bitininkų kyla dėl nesusikalbėjimo. „Pasitaiko, kad bitininkai naktį atgabena savo avilius prie rapsų lauko nė neperspėję apie tai jį dirbančio ūkininko. O po to, kai dėl purškimo žūsta bitės, nukentėjęs bitininkas įrodinėja nežinojęs, kaip rasti pasėlių augintoją. Aišku, augalininkyste užsiimantys ūkininkai dažnai vykdo veiklą nuomojamoje žemėje. Tad bitininkui tereikia pasidomėti, kas yra sklypo savininkas. O šis tikrai žino nuomininko adresą bei telefoną. Tokių nesusipratimų dėl avilių atgabenimo neturėtų būti. Nes ūkininkas ir bitininkas yra ne priešai, o partneriai“, – kalbėjo Pasvalio rajono ūkininkų sąjungos vadovas.

Darbas, 2014 m. gegužės 10 d., p. 6

Komentarai  

0 #1
ziurke 2014 rugsėjo 23
Visiems norintiems turėti papildomą pajamų šaltinį arba rimtai užsiimti gyvūnų veisimu, siūlome prisijungti prie mūsų ir pradėti auginti beplaukes žiurkes. Vienos žiurkės supirkimo kaina: 17 lt. Žiurkės supirkimo amžius nuo 1 mėn. arba nuo 50 g svorio. Veisiasi žiurkės labai greitai, nėštumas trunka 21 dieną, o maitina žiurkiukus pienu iki 21 dienos. Kergti žiurkę vėl galima po to, kai atsivedė mažylius, po paros arba kas 3 paras. Žiurkės gyvena iki 3 metų. Patelė vaisinga iki 1 metų, patinas - visą gyvenimą.

http://frozenrats.96.lt/Verslo%20pasiulymas%20Nr1.html

video: https://www.youtube.com/watch?v=_1pyoCOzmT4

Pridėti komentarą


Saugos kodas
Atnaujinti

Versti puslapį

Vartotojo meniu

Partneriai ir rėmėjai

eiflblackpos pasvalys lus biciulis0 joniskelis

Projektą įgyvendinti pagelbėjo labai daug partnerių su kuriais užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai Skaityti daugiau...