Gyvulių produktyvumo kontrolės paslauga ūkininkams atsipirks

Nuo rugpjūčio 1-osios pieno perdirbimo įmonė „Pieno žvaigždės“ kontroliuojamų bandų laikytojams už kiekvieną superkamo pieno kilogramą moka 1 cento priemoką. Kaip teigė UAB „Gyvulių produktyvumo kontrolė“ valdybos pirmininkas Darius Kondrotas, pieno perdirbimo įmonėms jau seniai buvo siūloma diferencijuoti superkamo pieno kainą ir už kontroliuojamų karvių pieną mokėti brangiau. Galbūt gyvulių produktyvumo kontrolės naudą įvertins ir kiti šalies didieji pieno perdirbėjai.

Vienos karvės produktyvumo kontrolė, priklausomai nuo metodo, būdo, karvių skaičiaus bandoje ūkininkui per metus kainuoja nuo 21,98 iki 58,38 lito. Ši paslauga kontroliuojamos bandos savininkui (jei bandą sudaro daugiau nei 5 karvės) iš valstybės lėšų yra finansuojama iki 70 proc. kainos už kiekvieną karvę. Todėl karvių produktyvumą kontroliuojantiems ir pieną „Pieno žvaigždėms“ priduodantiems ūkininkams minėta paslauga visiškai atsipirks.

Vis dėlto gyvulių produktyvumo paslauga didelei daliai šalies ūkininkų dar nėra savaime suprantamas dalykas Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, šalyje kontroliuojama apie 138 tūkst. karvių. Tai sudaro apie 43 proc. visos bandos. Tačiau iš jų primelžiama daugiausia – 55 proc. – viso kvotinio pieno.

„Gyvulių produktyvumo kontrolės“ direktorius Aleksandras Muzikevičius susitikime su Žemės ūkio rūmų veislininkystės komiteto nariais pripažino, kad pastaruoju metu kontroliuojamų gyvulių skaičius netgi mažėja. Ypač smulkesnėse bandose. Dalis smulkių gyvulių ūkių savininkų kontrolės paslaugos atsisakė, kai nuo praėjusių metų ji buvo pripažinta PVM objektu. Ūkininkai, kurie nėra PVM mokėtojai, negali šio mokesčio ir susigrąžinti.

„Gyvulių produktyvumo kontrolės“ Biržų skyriaus vedėja Rasa Mulevičienė, Pasvalio rajono ūkininkai neskubėjo atsisakinėti minėtos paslaugos. Todėl ir tokio reiškinio, kaip kontroliuojamų pieno ūkių daugėjimas, mūsų krašte nelaukiama. „Aišku, kad bendrovė „Pieno žvaigždės“ už kontroliuojamų karvių pieną ryžosi mokėti didesnę kainą norėdama gauti aukštesnės kokybės žaliavą. Galbūt šį tikslą įmonei pavyks pasiekti. Nors, net ir primokant po vieną centą už kiekvieną pieno kilogramą, papildomų išlaidų bendrovė turės tikrai didelių. Jeigu ši priemonė pateisins lūkesčius, „Pieno žvaigždžių“ pavyzdžiu tikriausiai paseks ir kitos pieno perdirbimo įmonės“, – svarstė R. Mulevičienė.

Pasak D. Kondroto, siekiant lygiavertės partnerystės su kitomis Europos ir nacionalinę veislininkystę pripažįstant gyvulininkystės plėtojimo pagrindu, būtina valstybės remiamą gyvulių produktyvumo kontrolės paslaugą susieti su parama, gaunama iš valstybės pieno ūkiui modernizuoti ir plėtoti. Tam pritaria ir Veislininkystės komiteto nariai, pasiūlę savo pagalbą tobulinant gyvulių produktyvumo kontrolės sistemą. Jų nuomone, svarbiausia yra skatinti gyvulių produktyvumo kontrolę diferencijuojant papildomas išmokas už kvotinį pieną, taip pat šios kontrolės paslaugas susiejant su Kaimo plėtros programos priemonėmis, vykdyti pašarų kokybės tyrimus, kompensuoti atsparumo antibiotikams tyrimo išlaidų dalį ir pan.

Darbas, 2013 m. rugpjūčio 17 d., p. 1

Pridėti komentarą


Saugos kodas
Atnaujinti

Versti puslapį

Vartotojo meniu

Partneriai ir rėmėjai

eiflblackpos pasvalys lus biciulis0 joniskelis

Projektą įgyvendinti pagelbėjo labai daug partnerių su kuriais užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai Skaityti daugiau...