Vietos veiklos grupės jubiliejus – šventė, skirta gerų darbų dešimtmečiui

Pats pirmasis Vietos veiklos grupės steigiamasis susirinkimas įvyko dar 2004 metų birželio 10 dieną. Kaip ir prieš dešimt metų, taip ir dabar, šios grupės pagrindinis tikslas – nuspręsti, kokioms kaimo bendruomenėms ir kokiems tikslams bus skirta ES parama. Praėjusį šeštadienį, dar prieš vidurdienį į Smegduobių parką sugūžėjo mūsų rajono gyventojai, kurie tądien šventė jau dešimtąjį Pasvalio VVG (Vietos veiklos grupės) jubiliejų. „Dešimt metų – nei daug nei mažai. Jau esi nebe vaikas, tačiau dar ir ne suaugęs“, – VVG gimtadienio šventę šmaikštaudamas pradėjo jos vedėjas Viktoras Stanislovaitis.

Šventėje linksmybės suderintos su naudinga informacija

Gerai praleisti laiką į Smegduobių parką užsukę žmonės po šeštadienio šventės tikrai turėjo papildyti ir savo žinių „bagažą“. Šventės vedėjas Viktoras Stanislovaitis papasakojo apie Pasvalio VVG susikūrimo istoriją, apie tai, kad nuo jos gyvavimo pradžios organizacijai vadovavo trys vadovai – Neringa Trinskienė, Paulius Petkevičius ir Helena Simonaitienė. Neringa Trinskienė prisiminė, kad prieš dešimt metų būrelis buvo negausus, tada dar mažai kas tikėjo pačia idėja, nebuvo aišku kaip ją įgyvendinti. „Negausus būrelis išsirutuliojo į didelį būrį. Linkiu taip gausiai rinktis visada“, – su šypsena kalbėjo N. Trinskienė. Pasvalio rajono vietos veiklos grupės darbe svarbiausius sprendimus, kam ir kokia parama bus skirta, priima valdyba, kuri sudaryta demokratiniu principu – ją sudaro 50 proc. moterų ir 50 proc. vyrų. Šie žmonės atstovauja tris skirtingus sektorius – nevyriausybinių organizacijų, verslo ir valdžios. Pakviesti į sceną valdybos nariai, vieni organizacijoje veikiantys nuo jos įkūrimo, kiti – trumpiau. Visi pasakė po kelis šiltus žodžius apie VVG, pasidalino prisiminimais apie šią organizaciją.

Į sceną pakviestas Lietuvos Respublikos Seimo narys Antanas Matulas pasveikino visus susirinkusiuosius ir papasakojo apie VVG visos Lietuvos mastu. Jis pabrėžė, kad ši grupė tik plečiasi: „Tai – vienas unikaliausių projektų, kuris davė didžiulę naudą mūsų bendruomenėms“, – sakė Seimo narys.

Kiekvienas kaimas – išskirtinis ir unikalus

Šventė buvo įdomi dar ir tuo, kad pertraukose tarp šnekėtojų pasirodydavo mūsų kaimo bendruomenių ansambliai. Prieš pasirodant kiekvienam ansambliui, buvo pristatoma, kuo šis kaimas yra išskirtinis ir garsus. „Jurgėnai įsikūrę prie „Via Balticos“ kelio. Jurgėniečiai džiaugiasi naujai sukurta infrastruktūra, čia sutvarkyta nuotekų ir kanalizacijos sistema, išasfaltuotomis gatvėmis, renovuotais bendruomenės namais, naujai įrengtu sporto aikštynu. Tai – vienas moderniausių kaimų rajone. Taip pat bendruomenė teikia masažo paslaugas. O dabar jums pasirodys Jurgėnų ansamblis „Jurgino žiedas“!“ – pirmąjį ansamblį ir kaimo bendruomenę pristatė V. Stanislovaitis. Prieš kiekvieną pasirodymą jis papasakodavo kuo unikalus kiekvienas kaimas, kuo išskirtiniai to kaimo žmonės.

Pavyzdžiui, pumpėniečiai – dainingi, svetingi, darbštūs, turtingi, linksmi, tikintys ir mylintys žmonės.

Kriklinių bendruomenės žmonės turtingi neužterštu oru, ekologiškais sūriais, medumi ir bulvėmis. Čia rengiamos edukacinės programos apie kulinarinius patiekalus iš bulvių.

Prieš pasirodant jungtinei Žilpamūšio ir Girsūdų kaimų kapelai „Išlikime draugai“, V. Stanislovaitis pabrėžė, kad Žilpamūšis turtingas ne tik senolių darytu alumi, bet ir skaniais sūriais, ir kepamais tortais. Čia yra puikių mezgėjų, audėjų, siuvinėjimo ar nėrimo meną puoselėjančių darbštuolių. Šiame kaime gyvena puikūs drožėjai, kurie išskobia įvairius medžio dirbinius ir kryžius. O apie Girsūdus vedėjas šmaikštaudamas sakė, kad šis kaimas garsėja tuo, jog beveik nėra sodybos, kurios nesietų giminystės ryšiai.

Pajiešmeniai garsėja įspūdingais, daug lankytojų sulaukiančiais renginiais – auto/moto ant ledo,

vasaros stovyklomis. V. Stanislovaitis pabrėžė, kad čia yra nuostabus parkas su naujai sutvarkyta infrastruktūra, kur pats parko lankytojas gali užsidegti elektrą, įmetęs keletą litų į specialų automatą. Pajiešmenių bendruomenė visada laukia tų, kurie norėtų pasiplaukioti po jų užtvanką vandens dviračiais ar valtimis.

Gulbinėnus šventės vedėjas pristatė kaip Pasvalio šikšnosparnių sostine. Iš šešių rūšių, čia, Gulbinėnuose, yra randamos net keturios.

V. Stanislovaitis pristatydamas Kiemėnų kaimo bendruomenę pabrėžė, kad pagal enciklopedijos duomenis, šis kaimas yra laikomas ilgiausiu visoje Lietuvoje, jo ilgis net 3 kilometrai. Vedėjas pasakė dar vieną įdomų faktą – Kiemėnuose buvo įkurta mokykla dar spaudos atgavimo metais, o šiemet kaimas švenčia 460-ies metų jubiliejų.

Apie Ustukių bendruomenę buvo pasakyta, kad jie garsėja svetingumu ir vaišingumu. Šio kaimo gyventojai kiekvieną svečią sutinka garbingai, virš smetoniško Ustukių tilto, plevėsuojant Lietuvos trispalvei.

Labai šmaikščiai buvo pristatyta Atžalyno bendruomenė: „Atžalyns pats gražiaus, / Mūsų Vlads pats kiečiaus. / VVG mum tiek padėje, / Kad unt svieta išgarsėjem. / Gražiam gamtos prieglobsty, / Laukiam esat jūs visi!“

Žymūs svečiai pabrėžė projektų įgyvendinimų svarbą

Po kiekvieno ansamblio pasirodymo, į sceną pakviečiami žmonės, kurie vienaip ar kitaip yra susiję su VVG veikla. Kalbėjo programos „Leader“ ir žemdirbių mokyklos metodikos centro vadovė Lina Gumbrevičienė. Ji pasidžiaugė Pasvalio VVG sėkme, palinkėjo toliau eiti pirmyn ir tobulėti. Taip pat žodį tarė Nacionalinės mokėjimo agentūros Panevėžio paramos administravimo skyriaus vedėja Jurgita Pavlijienė. Moteris pasidžiaugė tokia perspektyvia ir daug naudos duodančia VVG veikla. Pasisakė ir rajono savivaldybės meras Gintautas Gegužinskas, ir mero pavaduotojas Povilas Balčiūnas. Meras pasidžiaugė, kad kaimo bendruomenės visais projektais įrodo, jog aktyviai veikia, yra gyvi ir užsiima naudinga veikla. Mero pavaduotojas pastebėjo, kad tokių projektų dėka daugėja gražių pastatų, nuostabių vietų, kuriose galima gerai praleisti laiką. Jis palinkėjo kaimo bendruomenėms kaupti idėjas ir jas įgyvendinti. Taip pat tądien Pasvalyje svečiavosi Aleksandro Stulginskio universiteto Ekonomikos ir vadybos fakulteto prodekanė dr. Asta Raupelienė. Specialistė palinkėjo rašyti kuo daugiau projektų, stengtis dėl savo krašto ir pabrėžė, kad jų universitetas labai laukia jaunų žmonių, kurie domisi kaimo plėtra, žemdirbyste, turizmu.

Buvo maisto ir kūnui, ir sielai

Tądien Smegduobių parke galėjai pamaitinti ir kūną ir sielą. Kaimų bendruomenės buvo įsikūrusios palapinėse, kiekvienoje iš jų buvo demonstruojama tai, kuo garsus tas kaimas. Vaškų kaimo bendruomenė garsėja audimu, Pušaloto bendruomenė surinkusi iš savo krašto lauko gėrybes pristatė įvairiausias arbatas pagal kiekvieno skonį, krikliniečiai siūlė paragauti ekologiškų šaltibarščių su jų kaimo bulvėmis. Kraštų bendruomenė pristatė savo krašto žuvienę, kuri suvienija visus buvusius, esamus ir būsimus kraštiečius. Nairių bendruomenė demonstravo edukacinę programą „Lino kelias“. Gulbinėnų bendruomenės atstovai siūlė paragauti iš toli kvepiančių bulvių, keptų folijoje. Ustukių ir Šimonių bendruomenės pristatė ypatingą košę ir naminę duoną. Jurgėnų bendruomenė rengė mankštas, kurios susilaukė didelio jaunimo susidomėjimo.

Pasvalio Vietos veiklos grupės jubiliejus buvo paminėtas gražiai ir įspūdingai. Oras buvo geras, žmonių nuotaikos puikios. VVG atstovai palinkėjo mokytis rašyti projektus, juos įgyvendinti ir kurti gražesnę savo krašto bendruomenę. Šventės vedėjas V Stanislovaitis sakė, kad labai tikisi, jog ši organizacija dar labiau augs, į ją įsitrauks vis daugiau žmonių ir kaimo bendruomenių.

Šventę vainikavo koncertas

Po ansamblių pasirodymo scenoje pasirodė jaunimo grupė „Marabu“. Muzikantai atvyko iš Vaškų. Tai grupė, susikūrusi pagal ES programą „Veiklus jaunimas“.

Vakare scenoje pasirodė dainininkas Merūnas Vitulskis. Gausiai susirinkę pasvaliečiai šoko ir dainavo kartu su dainininku. „Tokios šventės tikrai naudingos. Paminimas gražus jubiliejus, paskatinami pasyvesni kaimo gyventojai taip pat bandyti mokytis rašyti projektus, juos įgyvendinti. Man atrodo, kad domintis įvairiomis ES programomis ir jose dalyvaujant – galima ženkliai pagerinti šalies gyvenimo lygį. Nors esu čia tik svečias, apsilankiau keliuose jūsų rajono kaimuose – čia tikrai gražu!“, – sakė vilnietis Mindaugas Budrys, į Pasvalį užsukęs pasisvečiuoti pas draugę ir nepraleidęs Pasvalio VVG jubiliejaus.

Darbas, 2014 m. birželio 10 d., p. 1–2

Versti puslapį

Vartotojo meniu

Partneriai ir rėmėjai

eiflblackpos pasvalys lus biciulis0 joniskelis

Projektą įgyvendinti pagelbėjo labai daug partnerių su kuriais užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai Skaityti daugiau...