Aktyvi bendruomenė – turtingas kaimas

Jurgėnų kaimo bendruomenės žmonės šiandien sako savo kaime turintys beveik viską, ko reikia patogiam gyvenimui – asfaltuotus kelius ir gatves, naują vandentiekio ir kanalizacijos tinklą, daugiafunkcę sporto aikštę ir modernią vaikų žaidimo aikštelę, bendruomenės namus su sale įvairiems renginiams ir patalpomis, kuriose sustatyti nauji treniruokliai, biliardo bei teniso stalai. Čia pat yra poilsio kambarys ir net masažinė lova. Po tuo pačiu stogu įsikūrusi biblioteka, kultūros namai, medicinos punktas.

Uždegė simbolinį žiburį

Tiesa, pastaraisiais metais bendruomenė laikinai buvo likusi be buveinės: pastatas, kuriame yra visos minėtos patalpos – ką tik po didelės renovacijos ir dar kvepia dažais. Į bendruomenės namų atidarymo šventę sodiečiai buvo suėję praėjusios savaitės penktadienį. Simbolinę juostelę prieš jų duris perkirpo bendruomenės pirmininkė Valerija Rapkevičienė, rajono meras Gintautas Gegužinskas ir bendruomenės namus renovavusios UAB „Svalex“direktorius Egidijus Zapustas. Įteikdamas bendruomenės vadovei simbolinį raktą, jis linkėjo, kad čia visada būtų daug lankytojų, kad po šių namų stogu sklandytų gera nuotaika, kad juose visiems būtų jauku, šviesu ir šilta. O kad tie linkėjimai išsipildytų, bendruomenės žmonės būtent statybos įmonės vadovo paprašė uždegti simbolinį atjaunėjusių namų žiburį.

– Kito tokio ryškaus pastato Pasvalio krašte turbūt nėra, – apibūdindamas išskirtinio žalsvumo Jurgėnų bendruomenės namų išorės spalvą, šmaikštavo rajono meras Gintautas Gegužinskas. – Dabar iš tolo visi matys vietą, kuri, manau, taps bendruomenės žmonių traukos centru, mėgstama jūsų laisvalaikio vieta. Bet net ir gražiausios sienos be gyvybės būtų nieko vertos. Tikiu, kad šis namas visada bus pilnas šurmulio, kad sporto aikštėje ir treniruoklių salėje netrūks kaimo vyrų ir moterų, o vaikų žaidimo aikštelėse – jūsų atžalų. Rūpinkitės ir tausokite tą, ką turite. Linkiu, kad ateityje čia būtų daug gražių švenčių, kad sulauktumėte daug ir mielų svečių.

Bus ir vaikų darželis

Rajono vadovas bendruomenės žmonėms atvežė dar vieną gerą žinią. Savivaldybės taryba neseniai priėmė sprendimą nuo šių metų rugsėjo įsteigti Pumpėnų vidurinės mokyklos Kalno skyrių, kuriame vaikai bus ugdomi pagal ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas.

Prieš keletą metų Kalno kaime buvusią pradinę mokyklą teko uždaryti, nes beveik nebeliko ją lankančių vaikų. Dabar auga nauja mažųjų šio krašto sodiečių karta, tad būsimą skyrių ketina lankyti septyniolika vaikučių. Paskutinėmis dienomis gautas ir aštuonioliktas prašymas. Beje, renovuoti bendruomenės namai įsikūrė ne kur kitur, o buvusios mokyklos, dar anksčiau – vaikų darželio, pastate. Jame pakankamai vietos liko ir būsimosioms ikimokyklinukų bei priešmokyklinukų grupėms, kurias lankys ne tik Kalno kaimo mažyliai, bet ir pumpėniečių, kitų aplinkinių kaimų sodiečių atžalos.

Minėtame Savivaldybės tarybos posėdyje Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Kazys Polekas sakė, jog pagal Mokinio krepšelio metodiką Kalno skyrių lankančių vaikų ugdymui šiemet papildomai reikėtų apie 45 tūkst. litų, o Tarybos nariai pažadėjo tokią sumą surasti. Dar reikės pasirūpinti ir vaikams pritaikytais baldais, patalyne.

Jurgėniškių šventėje viešėjęs Seimo narys Antanas Matulas akcentavo, jog visa tai, ką šiandien turi ši bendruomenė, vargu ar pavyktų pasiekti, jeigu čia nebūtų tiek daug pilietiškų ir aktyvių žmonių.

Kalno kaime, lyginant su kitomis panašaus dydžio rajono gyvenvietėmis, investuota viena iš didžiausių Europos Sąjungos paramos lėšų suma. Apie penkis milijonus litų kainavo vandentiekio ir kanalizacijos įrengimas bei kelių ir gatvių atnaujinimas, apie pusę milijono – nutiestas naujas kelias, per milijoną litų – bendruomenės namų renovacija ir jų aplinkos sutvarkymas.

– Kai savo kaimo gyvenimą tvarko patys jo bendruomenės žmonės, paramos lėšos panaudojamos teisingausiai ir išmintingiausiai, – įsitikinęs parlamentaras. – Ypač malonu, kad Jūsų kaime bus ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo skyrius, kurį galima vadinti atgimusiu vaikų darželiu. Tai didelė parama jaunoms šeimoms, nes darbą susiradę žmonės neturėdavo kur palikti savo vaikučių. Todėl jūsų pavyzdys – itin skatintinas.

Abipusės padėkos

Seimo narys aktyviausiems bendruomenės nariams įteikė savo padėkos raštus. Bendruomenės pirmininkei Valerijai Rapkevičienei – už ilgametį vadovavimą bendruomenei, nuoširdų ir prasmingą darbą telkiant sodiečius, gražinant kaimą, puoselėjant bendruomeniškumo tradicijas. Neringai Barauskienei – už aktyvią visuomeninę veiklą, prasmingą indėlį kuriant kaimo bendruomenės gerovę, gražesnį ir šviesesnį jos žmonių gyvenimą. Bendruomenės buhalterei Angelei Velykienei – už ilgametį nuoširdų darbą bendruomenėje, sąžiningą rūpinimąsi jos sėkme ir finansais.

Antrindama svečiams Pumpėnų seniūnė Regina Rapkevičienė Kalno kaimą pavadino pačia turtingiausia seniūnijos gyvenviete.

Kaimo žmonių gerovę kuriančius projektus aktyviai rengiantiems Jurgėnų bendruomenės žmonėms gerų žodžių negailėjo šiais klausimais juos konsultuojanti Pasvalio vietos veiklos grupės pirmininkė Helena Simonaitienė. O Pasvalio policijos komisariato Prevencijos poskyrio tyrėja, Pumpėnų seniūniją aptarnaujanti apylinkės inspektorė Violeta Baltušienė vylėsi, jog niekada neteks ieškoti, tarkim, kas sulaužė naują bendruomenės namų kiemo tvorą ar subraižė šviežiai nudažytas sienas.

Jurgėnų kaimo bendruomenės šventė kartu buvo ir šios bendruomenės ataskaitinis-rinkiminis susirinkimas.

Bendruomenės pirmininkė Valerija Rapkevičienė savo ataskaitoje minėjo, jog, nors bendruomenės namai buvo remontuojami, jos aktyvas nesėdėjo rankų sudėjęs. Daug bendrų renginių ruošė kartu su kultūros namais, biblioteka, Pasvalio visuomenės sveikatos biuru. Sukviesta ne viena talka, įsimintinas susitikimas su kraštiečiais.

Bendruomenės vadovė nuoširdžiai dėkojo patiems aktyviausiems savo pagalbininkams. Tarp jų – Talkonių kaimo šviesuoliai, gausios šeimos tėvai ir gražios sodybos šeimininkai Zina ir Algimantas Jankevičiai, vos paprašius pagalbos tuoj pat atlekianti Kristina Židonytė, savo laisvas valandas projektams rašyti aukojusios Neringa Barauskienė, Asta Salučkienė, Bronytė Dulevičienė, Pranutė Katkevičienė, kultūros renginiais bendruomenės gyvenimą gaivinanti Gėlė Mačiūnienė, kruopščioji bendruomenės buhalterė Angelė Velykienė, jau visą dešimtmetį tvarkanti bendruomenės finansus ir „į šalį“nenubarstanti nė cento.

Išrinko naują vadovą

V. Rapkevičienė minėjo ir geranoriškus savo krašto verslininkus bei ūkininkus, kurie pagelbsti savo darbu ar finansine parama. Ypač paslaugus Vytautas Židonis, Giedrius Norvaiša.

– Kai išvyką į Pumpėnų seniūniją surengęs Seimo narys Antanas Matulas paragino kuo skubiau sutvarkyti grėsmingai sulužusį tiltelį per Įstrą, ūkininkai, pasitelkę savo techniką, tiltelį suremontavo jau kitą dieną. Už ūkininkų suaukotus pinigus nusipirkom langų roletus, scenos užuolaidas. Savo kaime turim gražias lygias gatves, naujus šaligatvius. Todėl dabar kiekvienas atidžiau pasidairykim ir pasitvarkykim savo sodybų kiemuose. Jei jie gražės – bus gražesnis ir visas kaimas, – ragino bendruomenės pirmininkė.

Jurgėnų bendruomenė turi 133 narius. Parengusi projektus ir pateikusi paraiškas dėl ES paramos, bendruomenė įsigijo muzikos, įgarsinimo aparatūros, sporto inventoriaus, masažinę lovą, kompiuterinės įrangos, tautinius rūbus meno saviveiklos kolektyvams, bendruomenės namų kieme pastatė dailią pavėsinę. Ketinama išleisti knygą apie Kalno kaimą ir jo apylinkes. Visa jos medžiaga – jau spaustuvėje, o leidinį planuojama pristatyti per tradicinę bendruomenės šventę – Onines.

Bendruomenės susirinkime jurgėniškiai pagerbė gražius jubiliejus šiemet švenčiančius savo narius. Tarp jų yra ir du devyniasdešimtmečiai senoliai.

Susirinkime sutarta dėl salės nuomos šarvojimo paslaugoms kainos: jei šarvojamas bendruomenės narys, ši paslauga kainuos 100 litų, jeigu ne bendruomenės narys – dvigubai daugiau. Panaši kaina nustatyta ir už salės nuomą kitoms progoms. Norintiems pasilepinti masažinėje lovoje bendruomenės nariams vienas seansas (39 min.) kainuos 5 litus, ne nariams – 10 litų.

Masažinę lovą prižiūrės ir šia paslauga besinaudojančius žmones konsultuos kineziterapijos mokslus baigusi bendruomenės narė Toma. Paskirtas ir žmogus, atsakingas už sporto inventoriaus priežiūrą.

Jurgėnų bendruomenė išrinko naują vadovą – šios pareigos patikėtos Arvydui Žeimiui, bei naują tarybą. Taip pat buvo išrinkti bendruomenės aktyvui daug talkinantys gatvių seniūnai.

Darbas, 2014 m. birželio 14 d., p. 2

Versti puslapį

Vartotojo meniu

Partneriai ir rėmėjai

eiflblackpos pasvalys lus biciulis0 joniskelis

Projektą įgyvendinti pagelbėjo labai daug partnerių su kuriais užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai Skaityti daugiau...