Šerniena tiriama ne be reikalo

Antradienį vakare Gineikių miške bokštelyje laimikio tykojusiems trims Vaškų būrelio medžiotojams pasisekė – pavyko pakloti net penkis šernus. Kaip ir privaloma, visų sumedžiotų žvėrių mėsa buvo nuvežta į Pasvalio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos laboratoriją ištirti. Gauti rezultatai medžiotojus šiek tiek nuvylė: paaiškėjo, kad vienas iš nušautų šernų, apie 120 kilogramų svėręs dviejų metų patinas sirgo trichinelioze. Kaip teigė Pasvalio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Vygaudas Bružas, šiemet tai jau trečias užregistruotas šios ligos atvejis mūsų rajone. Prieš tai trichinelių buvo rasta šernų, sumedžiotų vasario ir birželio mėnesiais, mėsoje. Abu šernus savo medžioklės plotuose (Diferencijos ir Gervynų miškuose) nušovė Naradavos būrelio medžiotojai.

Gineikių miške nušauto trichinelioze užsikrėtusio šerno mėsa jau išgabenta utilizacijai (sudeginti) į UAB „Rietavo veterinarinė sanitarija“.

Beje, pernai mūsų rajone užregistruoti du trichineliozės atvejai. Ligos užkratas rastas sumedžiotų šernų mėsoje. Anot V. Bružo, dėl to, kad trichineliozė dar neišnaikinta, kalti ir patys medžiotojai. „Visi medžiotojų būreliai turi įsirengę duobes žvėrių vidurių ir kitų medžioklės atliekų utilizacijai. Bet ne visi jomis naudojasi. Elnių ar šernų tykojantys medžiotojai dažnai nušauna ir vieną kitą lapę arba mangutą. Kadangi kailių niekam nebereikia, žvėrelis ir paliekamas gulėti ten, kur jis žuvo. Vežti lavoną iki atliekų duobės, medžiotojas nesivargina. Ypač jei tą vakarą nieko daugiau nušauti nepavyksta. Matyt, tikisi, kad maita tik privilios šerną, kuris ją radęs, sušlamš pasigardžiuodamas. Bet medžiotojai pamiršta, kad lapės ir mangutai taip pat nespjauna į dvėselieną ir kad trichineliozė labiausiai paplitusi tarp maitėdų. Spėjama, jog 30–40 proc. lapių ir mangutų serga minėta liga. Taigi medžiotojai, siekdami, kad trichineliozė rečiau pasitaikytų tarp šernų, neturėtų palikinėti kur pakliuvo nušautų plėšrūnų lavonų“, – aiškino V Bružas.

Darbas, 2013 m. rugsėjo 7 d., p. 1

Pridėti komentarą


Saugos kodas
Atnaujinti

Versti puslapį

Vartotojo meniu

Partneriai ir rėmėjai

eiflblackpos pasvalys lus biciulis0 joniskelis

Projektą įgyvendinti pagelbėjo labai daug partnerių su kuriais užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai Skaityti daugiau...