Šernus baidys be didelio triukšmo

Kadangi afrikinio kiaulių maro užkratas Lietuvos teritorijoje nustatytas tik nugaišusių šernų maitose. Dėl to Aplinkos ministro įsakymu, leista šernus medžioti ištisus metus, o šių žvėrių populiaciją ketinama sumažinti dešimteriopai.

Tačiau medžioklės su varovais baigėsi vasario 1 dieną. Buvo aišku, kad tik tykojant 90 proc. šernų sumedžioti nepavyks ir minėta prevencinė priemonė liks neįgyvendinta. Todėl vasario 3 dieną Aplinkos ministro paskelbtu įsakymu buvo pakeistos Medžioklės taisyklės ir varyminės šernų medžioklės pratęstos dar mėnesiais iki balandžio 1-osios. Tiesa, medžioklės metu leidžiamas tik vadinamasis „tylusis varymas“. Kaip aiškino Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Pasvalio skyriaus pirmininkas Rimantas Kregždė, tokiose medžioklėse dalyvauja tik keli gerai vietovę pažįstantys varovai. Kad nebūtų drumsčiama kitų žvėrių ramybė, varymo metu nešūkaujama, netriukšmaujama, be to, nenaudojami šunys.

Medžiotojų būreliams buvo pažadėtos 250 litų siekiančios kompensacijos už kiekvieną nušautą šerną. Tačiau šių pinigų mokėjimo tvarka paaiškėjo tik praėjusį trečiadienį. Skaičiuojami bus šernai, sumedžioti nuo vasario 7 dienos. Bet kompensacijas pradės mokėti tik nuo liepos 1-osios, nes dabar tam nėra pinigų. Kadangi planuojama išnaikinti apie 20 tūkst. šernų, kompensacijoms prireiks apie 6 mln. litų. Kaip šios lėšos bus surinktos, nežino niekas. Lieka tikėtis, kad Vyriausybė neįves naujo akcizo parduodamoms bulvėms.

Finansines medžiotojų skatinimo priemones turės administruoti Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.

Beje, per praėjusią savaitę mūsų rajono būrelių medžiotojai nušovė 31 šerną. Visų sumedžiotų žvėrių mėsos bei vidaus organų (inkstų, blužnies, limfinių mazgų) mėginiai privalomai buvo tiriami ne tik dėl trichineliozės, bet ir dėl afrikinio kiaulių maro. Kaip teigė Pasvalio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Vygaudas Bružas, afrikinio ir klasikinio kiaulių maro tyrimai atliekami tik Vilniuje, Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorijoje. Ištirtų mėginių rezultatus ši įstaiga atsiunčia greičiau nei per dvi paras. Tačiau medžiotojams atsakymo laukti tenka ilgiau, nes Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba neturi galimybės gabenti pristatytų mėginių į minėtą laboratoriją kiekvieną dieną.

Kol kas nė viename mėginyje, paimtame iš mūsų rajone sumedžiotų šernų, afrikinio kiaulių maro užkrato neaptikta.

Darbas, 2014 m. vasario 8 d., p. 5

Pridėti komentarą


Saugos kodas
Atnaujinti

Versti puslapį

Vartotojo meniu

Partneriai ir rėmėjai

eiflblackpos pasvalys lus biciulis0 joniskelis

Projektą įgyvendinti pagelbėjo labai daug partnerių su kuriais užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai Skaityti daugiau...