Pamažu daugėja kiškių

„Ar nebuvai miške, ar nematei kiškio?“ Atsakymas į šį klausimą prieš keletą metų buvo vienas – ne, nemačiau. Nes kiškių populiacija buvo katastrofiškai sumažėjusi. Bet per pastaruosius porą sezonų medžiotojai pastebėjo, jog šių žvėrelių po truputį ėmė daugėti. Aišku, kiek jų buvo prieš dvidešimt metų dar nėra. Tačiau išnykimas kiškiams turbūt nebegresia. Anot Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Pasvalio skyriaus pirmininko Rimanto Kregždės, mūsų rajono medžiotojai tikrai saugo šiuos gyvūnėlius.

„Per sezoną, trunkantį lapkričio 7-osios, iki kovo pradžios sumedžiojame porą, geriausiu atveju – trejetą, ilgaausių. Juk reikia atsižvelgti į tai, kad kiškiai ir taip turi daug priešų: jų tykoja lapės, mangutai, kiaunės, pavasarį ir vasaros pradžioje mažus kiškučius naikina gandrai, suopiai, pilkvarniai. Be to, daug žalos kiškiams oadaro intensyvėjantis žemės ūkis. Žemdirbiai savo pasėlius nuo pavasario iki rudens purškia vis stipresniais chemikalais nuo kenkėjų ar piktžolių. Tokios priemones garantuoja dvigubai, ar net trigubai, didesnį derlių nei prieš 30–40 metų, bet po purškimų į laukus užsukantiems pasistiprinti žvėreliams ar paukščiams sveikatos tai tikrai neprideda. Daug kiškių žūva ir šienapjūčių metu, nes galinga technika iš žolės surenka visa, kas gyva“, – kalbėjo R. Kregždė, prisiminęs, kad prieš kelis dešimtmečius jis pats, išėjęs į laukus, per valandą kitą nušaudavęs 5–6 zuikius. O per vieną medžioklę su varovais, vykusią 1986–1987 m. sezono metu Levaniškio miške, buvo nušauta 30 kiškių. Dabar apie tai galima tik pasvajoti.

 

Pastaruoju metu pastebimai sumažėjo lapių ir mangutų. Lapes gerokai praretino išplitusi pasiutligė, o mangutams pražūtingas buvo niežų protrūkis, sunaikinęs mažiausiai pusę jų populiacijos. Minėtus plėšrūnus visus metus sąžiningai šaudė ir medžiotojai. Tarkim, Saločių būrelis tik per vieną sezoną sumedžiojo net 146 lapes.

Beje, medžiotojai įtaria, jog plėšrūnų miškuose sumažėjo dėl akcijos prieš pasiutligę, vykdomos kelerius metus. Visoje šalies teritorijoje kiekvieną rudenį ir pavasarį iš lėktuvų mėtomi jaukai su vakcina, kuriuose galbūt yra ir plėšrūnų vislumą mažinančių medžiagų.

Sodininkai dėl kiškių gausėjimo problemų dar neturi. Daug daugiau žalos obelaitėms pridaro stirnos. Jos medelius nužievina taip, kad pavasarį juos tenka atsodinti naujais sodinukais.

Tuo tarpu kiškis jaunus medelius graužia tik poravimosi metu, sausio, vasario mėnesiais. Pasak medžiotojų, pakankamai riebalų sukaupusio zuikio organizme žiemą įsijungia „samanės aparatas“. Kiškis tuo laikotarpiu būna sutingęs, galbūt „apsinešęs“. Todėl ir žievelės nuo jaunų medelių jis tepa–kramsnoja tiek, kiek jam būtiniausiai reikia.

Darbas, 2014 m. kovo 1 d., p. 1

Pridėti komentarą


Saugos kodas
Atnaujinti

Versti puslapį

Vartotojo meniu

Partneriai ir rėmėjai

eiflblackpos pasvalys lus biciulis0 joniskelis

Projektą įgyvendinti pagelbėjo labai daug partnerių su kuriais užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai Skaityti daugiau...