Vakcinacijos iš oro veiksmingumu neabejoja niekas

Lietuvoje balandžio 11 dieną pradėtas laukinių gyvūnų oralinės vakcinacijos prieš pasiutligę pirmasis etapas Pasvalio rajoną pasieks gegužės 22–31 dienomis. Jaukai su pasiutligės vakcina bus mėtomi iš lėktuvų, pakilsiančių Įstros aerodrome, esančio Panevėžio rajone. Šis etapas apims kelių kaimyninių rajonų teritoriją. Bus išmėtyti 253 400 jaukai su vakcina 12 300 kv. kilometrų plote.

Kaip teigė Pasvalio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Vygaudas Bružas, vakcinoje yra susilpnintų pasiutligės virusų. „Todėl, radus jauką su vakcina, reiktų jo neliesti, o apie tai pranešti teritorinei valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai arba privačia praktika užsiimančiam veterinarijos gydytojui. Jaukai su pasiutligės vakcina naminiams gyvūnams nėra pavojingi. Bet jauką suėdęs šuo ar katė imuniteto prieš minėtą ligą neįgaus,“ – aiškino V.Bružas.

Mūsų šalyje oralinė laukinių gyvūnų vakcinacija pradėta nuo 2006-ųjų, kasmet pavasarį ir rudenį, išmėtant 1 mln. 300 tūkst. jaukų su vakcina. Tais pačiais metais šis procesas buvo pradėtas ir kitose Baltijos šalyse – Estijoje bei Latvijoje. Per septynerius nuolatinės vakcinacijos metus susirgimų pasiutlige labai sumažėjo.

Jei 2006-aisiais Lietuvoje buvo užregistruota net 2232 pasiutligės atvejai, tai po metų – 432, 2008 metais-69, 2009-asiais – 63, 2010-aisiais – 33. O per pastaruosius pora metų nustatoma tik po kelis ar po vieną atvejį. Šiemet pasiutligė Lietuvoje dar neužregistruota.

Prieš pradedant laukinių gyvūnų vakcinaciją, pasiutligė gan dažna buvo ir Pasvalio rajone. Apie ją išgirsdavome bent kartą per savaitę. Tarkim, 2005 metais mūsų rajone buvo užregistruota 57 pasiutę gyvūnai.

Dažniausiai šis užkratas būdavo aptinkamas sumedžiotose lapėse ar usūriniuose šunyse. Bet, prasidėjus vakcinacijai, pasiutligės atvejų tik mažėjo. 2006-aisiais ši liga nustatyta 41, 2007-aisiais – 18, 2008-aisiais – 3, 2009-aisiais – 1 gyvūnui. Paskutinis atvejis rajone nustatytas 2010 metais. Primename, kad per tuos metus šalyje buvo užregistruoti 33 pasiutlige sirgę gyvūnai. Iš jų 2-naminiai. Daugiausia –14 susirgimų – nustatyta lapėms ir 13 – usūriniams šunims.

Tais metais pasiutligė užregistruota Ignalinos, Šalčininkų, Zarasų, Širvintų, Molėtų, Vilniaus, Varėnos, Utenos, Kauno, Raseinių, Skuodo, Panevėžio ir Pasvalio rajonuose. Daugiausiai – 23 šios ligos židiniai – nustatyti rytiniuose šalies rajonuose, kurie ribojasi su Baltarusija. Todėl galima daryti prielaidą, kad užkratas į mūsų šalį pateko iš kaimyninės šalies, kurioje laukinių gyvūnų vakcinacija nuo pasiutligės niekada nebuvo vykdoma. Beje, pernai užregistruotas vienintelis ir kol kas paskutinis pasiutligės atvejis nustatytas ne kur kitur, o su Baltarusija besiribojančiame Varėnos rajone.

Pasiutligės likvidavimo programa bus tęsiama dar dvejus metus po paskutinio susirgimo šia liga užregistravimo. Taigi trumpiausiai iki 2016-ųjų. Žinoma, jei šiemet ir kitąmet nebus nustatyta nė vieno pasiutligės atvejo. O kol Lietuva neturi laisvos nuo pasiutligės šalies statuso, tol galioja prievolė gyventojams vakcinuoti nuo šios ligos savo šunis ir kates.

Siekiant dar geresnių rezultatų, oralinę laukinių gyvūnų vakcinaciją ateityje planuojama pradėti ir Europos Sąjungai nepriklausančioje Baltarusijoje, kuri yra ne tik Lietuvos, bet ir Latvijos bei Lenkijos kaimynė. Aišku, jei šiam tikslui bus gautas finansavimas.

Darbas, 2014 m. gegužės 17 d., p. 1

Pridėti komentarą


Saugos kodas
Atnaujinti

Versti puslapį

Vartotojo meniu

Partneriai ir rėmėjai

eiflblackpos pasvalys lus biciulis0 joniskelis

Projektą įgyvendinti pagelbėjo labai daug partnerių su kuriais užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai Skaityti daugiau...