Kaimynų medžiotojų varžybos į „bėgantį šerną“

Į Daujėnų medžiotojų būrelio būstinę praėjusį šeštadienį suvažiavo kaimynai medžiotojai su šeimomis. Čia vyko tradicinės šaudymo varžybos į „bėgantį šerną“.

Bene prieš šešerius metus Daujėnų medžiotojų būrelio vyrai sugalvojo rengti tokias išskirtines kaimynų varžybas. Tai ne tik puiki proga išsiaiškinti taikliausius šaulius, bet ir keistis informacija, dalintis patirtimi, smagiai su šeimomis gamtoje papramogauti. Juk čia suvažiuoja ir medžiotojų žmonos su vaikais.

Šiemet susirinko apie septyniasdešimt medžioklės mėgėjų iš Pyvesos (Pasvalio rajonas), Pyvesos (Panevėžio rajonas), Naradavos, Kriklinių, Biržų rajono Ančiškių ir, žinoma, šeimininkų Daujėnų medžiotojų būrelių. Kaimynų varžybose nedalyvauja tik medžiotojų būrelis „Pasvalys“.

Taigi šaudymo varžybose į „bėgantį šerną“ dalyvavo šešios komandos, kurias sudarė po tris medžiotojus. Po dviejų bandomųjų seka dešimt įskaitinių šūvių. Daugiausia galima surinkti šimtą taškų.

Pirmą vietą laimėjo Daujėnų medžiotojų būrelio narys Edgaras Daukša, šaudymo į „bėgantį šerną“ varžybose surinkęs 91 tašką, antrą – mūsų rajono Pyvesos medžiotojų būrelio atstovas Vidmantas Janeliūnas (89 taškai), trečią – Panevėžio rajono Pyvesos būrelio medžiotojas Egidijus Marozas (85 taškai).

O medžiotojų komanda kovoja dėl pereinamosios taurės. Šiemet ji įteikta nugalėtoja tapusiai mūsų rajono Pyvesos komandai: Vidmantui Janeliūnui, Kęstui Janeliūnui ir Ramūnui Stulgai.

Labai nedaug atsiliko Daujėnų medžiotojų būrelio komanda – Edgaras Daukša, Aleksandras Misiūnas ir Dainius Vyčas.

Trečią vietą užėmė Naradavos medžiotojų būrelio komanda – Laimis Balzaris, Gintaras Zigmuntas ir Paulius Rožėnas.

Jeigu taurę komanda iškovoja trejus metus iš eilės, ji visam laikui pasilieka pas nugalėtojus. Daujėnų medžiotojai buvo laimėję du kartus, tačiau šį sykį dėl trečiojo pritrūko šiek tiek taiklumo ir sėkmės.

Visi gamtoje turėjo smagių pramogų – vaikai taikėsi į balionus, moterys ir kas tik norėjo šaudė iš pneumatinio ginklo, ant rago mėtė skrybėlę... Ir, žinoma, ragavo čia pat verdamos žvėrienos sriubos, košės, šnekučiavosi. Iš medžiotojų damų buvo galima sužinoti, kad kailiniams reikia vienuolikos bebrų kailiukų, taip pat išsiaiškinti, kur geriausiai juos išdirba ir kas dailiausiai pasiuva...

Buvo galima pabendrauti ir su senu medžioklės vilku Pranu Kizniu, kuriam rudenį sueis 85 metai. Jis medžioja nuo 1965–ųjų. O kilęs iš miškingo Daujėnų krašto Petrovkos kaimo.
– Medžiotojas buvo ir mano tėvas, medžiojęs kiškius, lapes. Mes, vaikai, buvom varovai. Vėliau medžiojo vyresnieji broliai, – prisimena Pranas Kiznis.

Jis buvo Daujėnų medžiotojų būrelio pirmininko pavaduotojas, o paskui aštuoniolika metų pats jam vadovavo. Ir buvo tikrai azartiškas medžiotojas, daug laisvalaikio praleidęs būtent medžioklėje, daug sumanumo ir apsukrumo parodęs, kad Daujėnų medžiotojai įsirengtų ir iki šiol turėtų puikią šaudyklą su visais moderniais mechanizmais, taip pat erdvų ir patogų pastatą.

– Pirmą kartą varžybose į „bėgantį šerną“ dalyvavome 1980 metais Biržuose. Biržiečiai Kirdonyse turėjo šaudyklą. Mes pasitreniravome ir šaudėme puikiai, – pasakoja senasis medžiotojas. – Paskui važiavome į šaudyklą Kaune. Be to, rimtesnio šaudymo meno mokėmės iš latvių, kurie buvo pasiekę dar aukštesnį lygį.

Pranas Kiznis ne kartą yra dalyvavęs Pabaltijo šaudymo varžybose ir tarp 70 šaulių užėmęs trečią vietą. Apie šaudymo ir šautuvų subtilumus šis medžiotojas gali kalbėti ištisas valandas. O rezultatus liudija ir visa krūva varžybose laimėtų diplomų.

– Daujėnuose pirmieji pradėjom medžioti elnius. Šiuos žvėris sunku medžioti, – pastebi Pranas Kiznis. – 1982 metais Daujėnuose ėmėmės statyti šaudyklą. Pakvietėme prisidėti vaškiečius^ Šaudyklą pastatėm kaip reikiant. Čia yra šaudę ir latviai, lenkai, estai, suomiai... Ko tik pas mus nebuvo. Suvažiuoja medžiotojai, vaikštinėja, neturi kur užsukti. Tada ir pastatėme didelį trijų boksų pastatą. Rajone daugiau tokios šaudyklos nėra. Dabar tai įteisinta Daujėnų medžiotojų būrelio nuosavybė.

Lietuvoje daug kur šaudyklos sunyko, mechanizmai buvo išdraskyti. O Latvijoje ir šiais laikais statomos naujos bei modernios. Pranas Kiznis iki šiol pabendrauja su senais bičiuliais latviais.

– O štai Daujėnuose šaudyklą ir pastatus medžiotojai išsaugojo, gerokai atnaujino, dar daugiau įrengė įvairių patogumų išdoroti sumedžiotus žvėris, prieš kelerius metus pastatė sandėlį pašarams, kaip gero ūkininko daržinė. Tuo rūpinosi ir šiam medžiotojų būreliui vadovavęs Antanas Morkūnas, ir dabar vadovaujantis Sigitas Živatkauskas, – gyrė kolegas medžiotojus Pranas Kiznis.

Ar pats dar išvažiuoja pamedžioti?

– Sveikata sumenkėjo, tačiau dar išvažiuoju, netoli traktoriaus pavaikštau. Jaučiu didelį malonumą medžiodamas su varovais, o bokštely sėdėti man nepatinka. Prisimenu įdomią medžioklę, kai vieno varymo metu nušovėm devynis šernus. Tuomet trims medžiotojams pasisekė nupilti po du šernus, – beveik pusšimčio metų medžiotojo stažą turintis Pranas Kiznis gali papasakoti įvairiausių nutikimų...

Darbas, 2014 m. birželio 19 d., p. 2

Pridėti komentarą


Saugos kodas
Atnaujinti

Versti puslapį

Vartotojo meniu

Partneriai ir rėmėjai

eiflblackpos pasvalys lus biciulis0 joniskelis

Projektą įgyvendinti pagelbėjo labai daug partnerių su kuriais užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai Skaityti daugiau...