Miškų plotas turėtų didėti

Pasvalio rajonas yra vienas iš mažiausiai miškingų. Miškai jame užima tik apie 16 proc. teritorijos. Tačiau Biržų miškų urėdijos duomenimis, šiemet mūsų rajone bus iškirsta beveik 134 hektarai brandaus miško. Didesnė dalis – plynas kirtimas. Maždaug 34 ha valstybinių miškų šiemet vykdomi retinamieji, o 14 ha – einamieji kirtimai. Be to, vykdant būtinus sanitarinius kirtimus, prikirsta apie 3480 kietmetrių medienos. Be jų dar vyksta ir atvejiniai bei retinamieji kirtimai.

Kaip teigė Biržų miškų urėdas Romanas Gaudiešius, Pasvalio rajone kasmet prikertama apie 29 tūkst. kietmetrių medienos. Tai sudaro apie ketvirtadalį viso urėdijos paruošiamo kiekio. „Miškų tikrai nesiaubiame. Pagrindiniai kirtimai juose vykdomi pagal 2007 metais parengtą miškotvarkos projektą dešimties metų laikotarpiui. Jame numatytos pagrindinės miško tvarkymo gairės. Nereikia pamiršti, kad medis, kaip ir žmogus, sensta. Peraugęs medis nebeatlieka svarbiausios savo funkcijos – fotosintezės, taip pat pradeda blogėti ir medienos kokybė. Jis nebeauga, o tik egzistuoja iki pirmos smarkesnės audros. Tokie peraugusių ir išverstų medžių plotai, kitaip tariant, kertinės buveinės, žavi nebent tik egzotikos ieškančius europiečius, kurie savo šalyse jau nebeturi žmogaus ūkinės veiklos nepaliestų teritorijų.

Beje, brandžių medynų Lietuvoje yra tikrai daug. Mokslininkai net juokauja, kad jei miškas dėl kokių nors nenumatytų priežasčių nustotų atsikurti, kertant pagal dabar nustatytas normas brandžių medynų užtektų mažiausiai dešimčiai metų“, – kalbėjo R. Gaudiešius.

Pagal urėdijos patvirtintus planus, kitąmet Pasvalio rajone pagrindiniais kirtimais turėtų būti iškirsta apie 136 ha valstybinio miško. Didesnė dalis – apie 100 ha – bus kertama plynai.

Šiemet plynais kirtimais daugiausia – apie 44 ha – miško iškirsta Kriklinių girininkijoje. Tuo nereikia stebėtis, nes ji valdo ir didžiausią valstybinių miškų plotą – apie 4500 ha. Joniškėlio girininkijoje, turinčioje maždaug 2800 ha valdiško miško jau plynai iškirsta 43 ha, Pasvalio, kurioje minėti miškai užima 2500 ha – apie 21 ha. Be to, pastarojoje girininkijoje apie 12 ha iškirsta sanitariniais kirtimais. Kaip sakė Pasvalio girininkas Giedrius Varna, jais buvo kertami žūstantys uosynai. Beveik 6 ha džiūstančių uosių žadama iškirsti ir kitąmet. Rajono miškai ne tik kertami, bet ir atkuriami. Kaip informavo Biržų miškų urėdijos vyriausiasis miškininkas Juozas Šuminas, Pasvalio rajone šiemet buvo atkurta 95 ha miško. Iš šio ploto apie 50 ha – atsodinta. Likę 45 ha palikti savaiminiam atžėlimui. Be to, 8 ha miško įveista vietose, kur prieš tai jis augo nenaudojamose pievose ir apleistuose plotuose.

Daugiausia – apie 95 tūkst. – šiemet pasodinta eglaičių, 43 tūkst. – juodalksnių, 20 tūkst. – ąžuolų sodinukų. Ateinančiais metais mūsų rajone planuojama atkurti apie 100 ha miško. Didesnę dalį – maždaug 68 ha – atsodinant. Bus pasodinta apie 110 tūkst. eglaičių, 27 tūkst. ąžuoliukų, 22 tūkst. juodalksnių, 19 tūkst. berželių, 11 tūkst. pušelių, 1 tūkst. liepaičių. „Kasmet miškų vis daugiau sodiname. Visi sodinukai – tik iš selekciškai vertingų medžių sėklų. Tad tokie medeliai užauga gražesni, sveikesni. Dėl to ateityje miškai bus ir gražesni, ir produktyvesni“, – aiškino J. Šuminas.

Ir kitąmet bus tęsiama ąžuolynų atkūrimo programa. Ją tikimasi įgyvendinti iki 2020-ųjų. Anot J. Šumino, šios programos tikslas – mūsų krašto miškus paversti ošiančiais ąžuolynais, nes, kaip tikina mokslininkai, toks kraštovaizdis čia buvo prieš kelis šimtus metų. Pasvalio girininkijai priklausančiame miške šiemet atsodintas ir aptvertas 3,3 ha ploto ąžuolynas. Kaip sakė girininkas G. Varna, ąžuolai dažnai sodinami vietoje žuvusių uosynų. Reikia tikėtis, kad uosius visoje Europoje naikinančios grybelinės ligos ąžuolams nebus pražūtingos.

Beje, regioniniame gražiausio ąžuolyno konkurse Joniškėlio miškininkų sodintas ąžuolynas įvertintas antrąja vieta. Anot girininko Mariaus Martišiaus, rezultatas tikrai geras. Šiek tiek apmaudu nebent dėl to, kad respublikiniame konkurse dalyvavo tik pirmąsias vietas regionuose užėmę ąžuolynai.

Mišką gražesniu padaro ne tik jame augantys vertingi medžiai, bet ir sutvarkyti grioviai, keliai ir pan. Šiemet Biržų miškų urėdija kelių, esančių mūsų rajone, remontui skyrė 205 tūkst. litų. Už šias lėšas suremontuota apie 7 km miško kelių. Pravertė ir iš Lietuvos automobilių kelių direkcijos gauti 70 tūkst. litų: už šiuos pinigus buvo iš naujo žvyruojamos sunkiausiai pravažiuojamų miško kelių atkarpos.

Darbas, 2014 m. lapkričio 29 d., p. 2

Pridėti komentarą


Saugos kodas
Atnaujinti

Versti puslapį

Vartotojo meniu

Partneriai ir rėmėjai

eiflblackpos pasvalys lus biciulis0 joniskelis

Projektą įgyvendinti pagelbėjo labai daug partnerių su kuriais užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai Skaityti daugiau...