Pasvalio rajone aptarti žemės ūkiui aktualūs klausimai

Vasario 27 d. žemės ūkio ministras prof. Vigilijus Jukna, Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) specialistai, Seimo nariai susitiko su Pakruojo, Joniškio, Akmenės, Šiaulių, Pasvalio rajonų žemdirbiais.

 Seimo vicepirmininkas Vydas Gedvilas padėkojo žemdirbiams už sunkų kasdienį triūsą ir pabrėžė, kad žemės ūkis yra ypač svarbi šalies ekonomikos sritis. „Tačiau negalime pamiršti, kad kaime svarbus ne tik žemės ūkis, bet ir čia gyvenantys žmonės, jaunimas. Labai vertiname tai, kad pagaliau atkreiptas dėmesys ir į aukštos kvalifikacijos specialistų rengimą, padidintas jiems skirtas krepšelis“, – sakė Seimo narys, palinkėjęs gero bendravimo ir bendradarbiavimo.

„Džiaugiamės, kad ministras, Pakruojo rajone apsilankęs prieš metus, tesėjo savo pažadą ir vėl grįžo pas mus“, – susitikimą inicijavusių žemdirbių vardu kalbėjo Lietuvos ūkininkų sąjungos Pakruojo skyriaus pirmininkas Arvidas Vasiliauskas. Vardydamas opiausias žemdirbių problemas, A. Vasiliauskas neslėpė nepasitenkinimo Žemės ūkio rūmų veikla, augančiu žemdirbius konsultuojančių specialistų skaičiumi.

Žemės ūkio ministras prof. V. Jukna sutiko, kad žemės ūkio sektoriuje yra tikrai per daug įvairių asociacijų, tačiau pabrėžė, kad ŽŪM negali jų panaikinti ar sujungti, tai yra Žemės ūkio rūmų teisė. Ministras griežtai paneigė ir pasigirdusias kalbas, kad, esą, ŽŪM samdosi ekspertus iš užsienio. „Į darbo grupes įtraukiame socialinius partnerius, kartu susėdę prie apvalaus stalo išsakome problemas ir ieškome kompromisų“, – kalbėjo ministras.

Susitikime ypač daug dėmesio skirta žemei – svarbiausiam žemdirbio darbo įrankiui. „Svarbiausia, kad kaimas išliktų, kad neišvažinėtų jauni žmonės. Norint, kad jie grįžtų iš užsienio, jiems reikalinga žemė. Turime remti smulkius ir vidutinius ūkius, o ne dvarus“, – įsitikinusi buvo Lietuvos ūkininkų sąjungos Joniškio skyriaus pirmininkė Lilija Teresė Šermukšnienė. Ji teigė visiškai pritarianti ŽŪM patvirtintiems žemės pardavimo saugikliams, tačiau jie turėtų būti dar griežtesni, ribojantys žemės pirkimą juridiniams asmenims. Jai pritarė ir Šiaulių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius, siūlydamas apriboti stambių juridinių asmenų plėtrą ir atsigęžti į šeimos ūkius. O štai Pakruojo rajono ūkininkas Jonas Jurgeliūnas nesutiko, kad stambus gamybinis ūkis yra blogai. Jo nuomone, kalba turėtų eiti ne apie žemės ūkio bendroves, o apie agrokoncernus, užsienio juridinius asmenis.

Ne vienas kalbėjęs ūkininkas ypač piktinosi žemės pirkimo apribojimais. Pasak jų, pirmumo teisė įsigyti žemę neturėtų tekti vienodai ir žemės naudotojui, ir kaimynui. Kadangi, esą, neretai sukčiai tampa kaimynais ir pretenduoja pirkti žemę, norima, kad pirmumas būtų teikiamas žemės naudotojui.

Anot ministro, saugikliai dėl žemės pardavimo galios visiems – ir lietuviams, ir užsieniečiams – vienodai. „Visos savivaldos institucijos diskutavo, minėtiesiems saugikliams pritarė. Niekada nebus taip, kad visiems puikiai tiktų, turime žiūrėti į visumą“, – padėtį charakterizavo ministras. Kadangi dabar sudarytos darbo grupės, svarstomi papildomi griežtinimo saugikliai, ŽŪM Žemės ir išteklių politikos departamento Žemės teisės skyriaus vedėja Gintarė Tumalavičienė žemdirbiams pasiūlė pasinaudoti proga užkamšyti, jų nuomone, būtinas spragas. Specialistė išsklaidė abejones ir dėl tikrovės neatitinkančių gandų apie žemės ūkio paskirties žemės pardavinėjimą aukcionuose.

Artėjant naujajam finansiniam laikotarpiui, visuose susitikimuose su žemdirbiais diskusijos neišvengiamai nukrypsta į Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programą. Ministras atkreipė dėmesį į tai, kad dėl naujosios programos priemonių diskutuojama su socialiniais partneriais, išklausoma visų pasiūlymų. Netrukus programa bus pateikta visuomenės diskusijoms. „Kadangi pinigų kaimo plėtrai yra sumažėję visu milijardu, tad nereikia norėti daugiau negu įmanoma. Mūsų uždavinys – atsižvelgti į praėjusį laikotarpį ir protingai tuos pinigus panaudoti“, – sakė ŽŪM Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento direktorius Rimantas Krasuckis.

Susitikimo dalyviai aptarė ir ekologinių ūkių ateitį, beakcizio žymėto kuro normas, pasėlių deklaravimo naujoves, selekcinį mokestį, tiesiogines išmokas už „žalinimą“, perskirstymo išmoką ir kitus klausimus. Susitikime dalyvavusiems valdžios atstovams taip pat buvo perduota žemdirbių rezoliucija su išvardytais reikalavimais.

Informacija iš Žemės ūkio ministerijos svetainės

Pridėti komentarą


Saugos kodas
Atnaujinti

Versti puslapį

Vartotojo meniu

Partneriai ir rėmėjai

eiflblackpos pasvalys lus biciulis0 joniskelis

Projektą įgyvendinti pagelbėjo labai daug partnerių su kuriais užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai Skaityti daugiau...