Mūsų žemdirbiai nori lygių sąlygų su kolegomis iš Vakarų

Lietuvos, Latvijos ir Estijos žemdirbių savivaldos organizacijos parengė kreipimąsi į Europos Parlamentą ir Europos Komisiją dėl neteisingo požiūrio į Baltijos šalių žemdirbius Europos Sąjungos Bendrosios žemės ūkio politikos po 2013 m. teisės aktų projektuose.

Jame teigiama, kad tiesioginių išmokų vidurkis Europos Sąjungoje siekia 249 eurus už hektarą. Tuo tarpu Lietuva gauna 143 eurus, Estija – 112 eurų, Latvija – apie 83 eurus už hektarą. 2014–2020 metų Europos Sąjungos biudžeto projekte numatoma, jog Baltijos šalių ūkininkams išmokos nuo 2014 m. kasmet augs tik po 4 eurus už hektarą (tuo tarpu 2007–2013 jos augo po 14 eurų) ir net 2020-aisiais jos bus gerokai (35–48 proc.) mažesnės nei Europos Sąjungos vidurkis. Nuo 2017-ųjų išmokos „užšaldomos“ ir Baltijos šalių žemdirbiams išliks vienos iš mažiausių Europos Sąjungoje.

Peticijos rengėjai konstatuoja, kad esama ir projektuojama žemės ūkio politika neužtikrina lygybės ir sąžiningos konkurencijos principų. „Šiuo metu, kai Europa analizuoja savo konkurencingumą pasaulinėje maisto rinkoje, yra nepriimtina iškraipyti konkurenciją tarp Europos ūkių“, – teigiama peticijoje.

Prie kreipimosi išdėstytų reikalavimų pridedami Baltijos šalių žemdirbių parašai. Lietuvoje jų rinkimą koordinavo Žemės ūkio rūmai. Kiekviename rajone buvo tikėtasi surinkti mažiausiai po 400 ūkininkų bei kitų tiesiogines išmokas gaunančių žemdirbių parašų. Kaip sakė Lietuvos žemės ūkio rūmų Pasvalio skyriaus vadovas Juozas Steponas, mūsų rajone dauguma žemdirbių pritaria minėtai peticijai. Todėl surinkti reikiamą skaičių parašų nebuvo sudėtinga. Iš viso pasirašė 528 mūsų rajono žemdirbiai, gaunantys tiesiogines išmokas už žemės ūkio naudmenas. „Parašų buvo galima pririnkti ir daugiau, jei ne trumpas šiam tikslui skirtas laikas. Jeigu žemdirbius būtume raginę pasirašyti, tarkim, nuo žemės ūkio naudmenų deklaravimo paraiškų teikimo pradžios, pritarusiųjų peticijai vien mūsų rajone būtų virš tūkstančio. Beje, pastebėjau, kad vienam kitam ūkininkui pasirašyti sutrukdė politinės pažiūros ar „partinės linijos“ laikymasis. Juk parašų rinkimą inicijavo ne konservatorių partija“, – kalbėjo J. Steponas.

Darbas, 2012 m. birželio 16 d. p. 1

Pridėti komentarą


Saugos kodas
Atnaujinti

Versti puslapį

Vartotojo meniu

Partneriai ir rėmėjai

eiflblackpos pasvalys lus biciulis0 joniskelis

Projektą įgyvendinti pagelbėjo labai daug partnerių su kuriais užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai Skaityti daugiau...