Avansiniai mokėjimai ūkininkus pasieks spalį

Šiemet kaip niekada anksti, jau antroje spalio pusėje, žemdirbiams bus pradėtos mokėti tiesioginės išmokos už 2012 metais deklaruotus pasėlius ir kitas žemės ūkio naudmenas. Tokią žinią iš Žemės ūkio ministerijos surengto susitikimo su savivaldybių vadovais ir žemės ūkių skyrių atstovais parvežė jame dalyvavę mūsų rajono meras Gintautas Gegužinskas ir žemės ūkio skyriaus vyr. specialistė Aldona Sabienė.

Pasakodama apie šį susitikimą, Aldona Sabienė minėjo, kad jame buvo akcentuota, jog pirmiausia avansiniai mokėjimai pasieks tuos žemdirbius, kurių deklaracijose nebuvo jokių klaidų ar neatitikimų. Be to, pirmenybė bus teikiama žemdirbiams, kurie turi finansinių sunkumų – įgyvendina investicinius projektus, yra paėmę paskolas iš bankų.

Jau prasidėjo ir deklaracijų patikros. Anot Nacionalinės mokėjimo agentūros direktoriaus Sauliaus Silicko, tikrinant deklaracijų teisingumą daugiau dėmesio bus skiriama tiems ūkiams, kurie neturi technikos, neparduoda jokios produkcijos, kurių šeimininkai deklaravo pievas bei staiga ūkyje atsiradusius gyvulius. Taip pat tiems, kurie parduoda šieną ar ganyklų žolę. Nacionalinės mokėjimo agentūros duomenimis, palyginus su pernai metais, šieno pardavimo sandorių šiemet padaugėjo net 12 kartų, o tai sukėlė deklaracijų teisingumą tikrinančių specialistų įtarumą. Todėl visi, deklaravę šieno pardavimą, bus tikrinami vietoje. Kitais atvejais, galima ir administracinė patikra, kai pagal planus tikrinama, ar nėra kokių nors neatitikimų.

Dar viena iš minėto susitikimo parvežta žinia: atsižvelgus į ypatingą Lietuvos situaciją, Europos Komisija neprieštarauja, kad ir kitais metais žemdirbiams iš nacionalinio biudžeto būtų skirtos papildomos tiesioginės išmokos. Tokios išmokos stojimo į ES sutartyje po 2012-ųjų metų nebuvo suderėtos.

Europos Komisija pagaliau sutiko, kad už 2012 metus Lietuvos žemdirbiams būtų mokamos tiesioginės išmokos už parduotą kvotinį pieną. Tačiau jų žemdirbiai sulauks tik kitų metų pradžioje, nes šios išmokos mokamos iš nacionalinio biudžeto, joms reikėtų maždaug 95 milijonų litų, o papildomų lėšų šiemečiame biudžete nėra. Todėl šią sumą ketinama formuoti kitų metų biudžete.
Tiesioginė išmoka už kvotinį pieną – 70 litų už toną. Kadangi ši išmoka yra atsieta nuo gamybos, ji mokama pagal pieno kiekį, parduotą atskaitos laikotarpiu, t. y. 2006–2007 kvotos metais. Todėl net ir tokiu atveju, kai ūkininkas šiandien karvių jau nebeturi ir pieno nebeparduoda, bet jo yra pardavęs 2006–2007 kvotos metais, tiesiogines išmokas už pieną jis gaus. Tiesa, turi būti deklaravęs žemės ūkio naudmenas. Deja, tie, kurie karvių įsigijo ir pieną ėmė parduoti pastaraisiais metais, bet pieno kvotos neturėjo ir jo nėra pardavę minėtu atskaitos laikotarpiu, t. y. 2006–2007 metais, dabar tiesioginių išmokų už pieną negaus.

Panašiai yra ir mokant skerdimo išmoką: ji apskaičiuojama atskaitos laikotarpiu imant 2004–2006 metus, t. y. pagal tais metais parduotų galvijų vidurkį.

Aldona Sabienė minėjo, jog daug žemdirbių teiraujasi dėl išmokų už parduotus bulius. Ši išmoka taip pat atsieta nuo gamybos ir mokama pagal 2010–2011 metais parduotų bulių vidurkį. Kitaip tariant, tiesioginę išmoką už 2012 metus gaus tie, kurie bent vieną bulių pardavė 2010 ar 2011 metais, net ir tuo atveju, jeigu šiemet nepardavė nė vieno. O tiems, kas bulius pardavė šiemet, bet nė vieno nepardavė minėtais atskaitos metais, tiesioginė išmoka nepriklauso.

Už parduotus mėsinius galvijus (taip pat ir mėsines karves) išmokos bus mokamos visiems. Tačiau reikia, kad mėsinis galvijas jo pardavėjo ūkyje būtų išlaikytas nuo birželio 1 iki rugpjūčio 1 d., o rugpjūčio 1 d. jis turėjo būti ne jaunesnis kaip vienerių metų.

Bitynų šeimininkams Aldona Sabienė primena, kad ši savaitė paskutinė, kai dar galima kreiptis dėl paramos už papildomą bičių maitinimą. Anot žemės ūkio skyriaus vyr. specialistės, kasmet būna pavėlavusiųjų, kurie po to turi daug rūpesčių, ne pavėlavimo priežastį reikia pateisinti svariais argumentais ir dokumentais. Todėl geriau nevėluoti.

Darbas, 2012 m. rugsėjo 13 d., p. 2

Pridėti komentarą


Saugos kodas
Atnaujinti

Versti puslapį

Vartotojo meniu

Partneriai ir rėmėjai

eiflblackpos pasvalys lus biciulis0 joniskelis

Projektą įgyvendinti pagelbėjo labai daug partnerių su kuriais užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai Skaityti daugiau...