Vietoje geresnių kainų galima sulaukti nuostolių

Javapjūtės pradžioje ūkininkus nemaloniai nustebino žemos grūdų supirkimo kainos. Todėl didelė dalis žemdirbių neskubėjo parduoti savo derliaus, nes tikėjosi, kad grūdai pabrangs. Juk grūdai šiemet buvo tikrai geros kokybės, be to, sausi.

Kad ūkininkai delsia parduoti grūdus yra dėsninga, nes nuimant derlių, jų rinkos kainos paprastai būna mažiausios, o vėliau kiek pakyla ir išlieka stabilios ilgesnį laiką. Žinoma, jei nenutinka jokių krizių, dėl kurių pasaulinėje rinkoje gali smarkiai sumažėti bendras grūdų kiekis.

Nors to ir nenutiko, grūdų kainos jau šiek tiek aukštesnės nei buvo per javapjūtę. Todėl dauguma ūkininkų, nebelaukdami palankesnės situacijos, gabena grūdus į supirkėjų elevatorius.

Deja, ne vienam daugiau uždirbti planavusiam žemdirbiui teko nusivilti, nes supirkėjams netiko grūdų kokybė. Spėjama, kad grūdus superkančios bendrovės išbrokavo beveik 10 proc. spalį į elevatorius atvežtų grūdų. Svarbiausia priežastis - grūduose išplitę kenkėjai.

Kai kurie supirkėjai įrodinėja, kad daugiausia problemų kyla dėl netinkamų derliaus laikymo sąlygų. Jų nuomone, tik dalis ūkininkų turi sandėlius, kuriuose įdiegtos technologijos, leidžiančios saugiai laikyti grūdus, nerizikuojant jų kokybe. Todėl, kuo ilgiau nuimtas derlius išbūna žemdirbių aruoduose, tuo didesnė rizika, kad jis taps nebetinkamas naudoti.

Kad vienam kitam netinkamos kokybės grūdus atvežusiam ūkininkui tenka gabentis krovinį atgal, neneigė ir bendrovės „Linas Agro“ Pasvalio ir Šiaulių elevatorių vadovas Tomas Ignatavičius. „Grūdų supirkimas vyksta stabiliai, Pasvalio rajono ūkininkai kasdien atgabena apie pusšimtį priekabų grūdų. Todėl nieko neturėtų stebinti, kad tokiame sraute pasitaiko ir nekokybiškų. Tačiau teigti, kad tokių yra vos ne dešimtadalis, aš nedrįsčiau. Pasvaliečiai ūkininkai įsirengę gan gerus grūdų sandėlius, todėl kenkėjais apkrėstų grudų pasitaiko tikrai ne dažnai. Žinoma, visiškai išvengti tokių nemalonių staigmenų žemdirbiams nepavyksta. Šiemet grūdai buvo sausi, tad augintojai į savo sandėlius juos krovė nedžiovintus. Galbūt be reikalo, nes drėgnumą matuojantis aparatas rodo vidutinį tiriamų grūdų drėgnumą. Taigi mėginyje tarp itin sausų galėjo pasitaikyti ir drėgnesnių grūdų. Kadangi buvo dar ir šilta, aruoduose susidarė geros sąlygos kenkėjams plisti. Ypač jei nebuvo atliekami vėdinimai, grūdų permetimai. Nereikėjo nė poros mėnesių, kad geometrine progresija besidauginantys kenkėjai užterštų grūdus. Aišku, supirkėjai tokio produkto priimti į savo elevatorių nebegali, nes sudarant kontraktus dėl grūdų importo, viena iš svarbiausių sąlygų yra, kad grūduose nebūtų nė vieno kenkėjo. Augintojui tenka apkrėstus grūdus valyti. Kad tokių problemų nekiltų kitą kartą, reikės pasirūpinti ir sandėlių fumigacija. Lietuvoje ją atlieka tik trys specializuotos įmonės. Todėl ši paslauga nėra pigi. Bet, atlikus fumigaciją, sandėlyje nebeliks nieko gyvo, o išvalyti grūdai bus supirkti pagal tai, kokią kokybės klasę jie atitiks. Dėl minėtų problemų maistinių grūdų paversti pašariniais niekas nesistengs“, – kalbėjo bendrovės „Linas Agro“ Pasvalio ekvatoriaus vadovas priminęs, kad daugiau nei pusė superkamų šių metų derliaus grūdų yra aukštos kokybės ir atitinka „Extra“ bei I klasės maistiniams grūdams keliamus kokybės reikalavimus.

Tai patvirtino ir UAB „Amilina“ Pasvalio punkto vedėjas Vigytas Gertas. Jo nuomone, bendrame superkamame kiekyje „Extra“ ir I klasės maistiniai grūdai sudaro ne mažiau nei 60 procentų. Tačiau maistinius grūdus perdirbančios įmonės atstovas perspėjo, jog kenkėjais užkrėsto derliaus „Amilina“ nepirks. „Blogiausia, kad tokių atvejų, kai ūkininkai atveža grūdus su vabaliukais, pastaruoju metu pasitaiko vis daugiau. Ne visi grūdų sandėlius turintys žemdirbiai moka juos naudoti. Supylus dar karštus grūdus saugoti, sandėliuose susikaupia kondensatas. O kai užtenka drėgmės ir šilumos, susidaro geriausios sąlygos plisti grūdų kenkėjams. Ūkininkams laukiant geresnių supirkimo kainų, grūdų kokybė gali ir dar blogėti. Niekas žemdirbių neverčia parduoti derliaus per javapjūtę, „iš kombaino“. Supirkėjai neturintiems sandėlių ūkininkams visada pasiūlo priduoti savo derlių saugoti. O parduoti grūdus žemdirbiai gali tada, kai supirkimo kainos bus palankiausios“, – teigė V. Gertas.

Tačiau Lietuvos grūdų augintojų asociacijos vadovas Romas Majauskas abejoja, ar dėl sugadinto derliaus kaltas netinkamas sandėliavimas. „Labiau tikėtina, kad grūdai užkrėsti atkeliavo jau iš laukų. Nors grūdų augintojai pernai turėjo problemų dėl fuzariozės, jie rudenį ar šių metų pavasarį pasėjo užkrėstą sėklą. Nuo jos užsikrėtė ir šiųmetis derlius. Jei žemdirbiai netinkamai beicavo sėklą, laiku nenupurškė javų, vėl dorojo užkrėstą derlių“, – tikino asociacijos vadovas.

Darbas, 2013 m. lapkr. 30 d., p. 2

Pridėti komentarą


Saugos kodas
Atnaujinti

Versti puslapį

Vartotojo meniu

Partneriai ir rėmėjai

eiflblackpos pasvalys lus biciulis0 joniskelis

Projektą įgyvendinti pagelbėjo labai daug partnerių su kuriais užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai Skaityti daugiau...