Grūdų augintojai valo sandėlius

Pastarosiomis dienomis šoktelėjus supirkimo kainoms, rajono grūdų augintojai baigia parduoti 2013-ųjų metų derliaus likučius. Sąlygas saugoti grūdus turėję žemdirbiai „geresnių laikų“ nebelaukia. Kaip teigė vienos iš didžiausių šalyje grūdų supirkėjų – bendrovės „Amilina“ – Pasvalio punkto vedėjas Vigytas Gertas, šių metų pradžioje tona „Ekstra“ klasės maistinių kviečių kainavo apie 620 litų.

„Bet po Maidano įvykių Kijeve, Rusijai nutarus panaudoti savo armiją Kryme, tarptautinėse rinkose dėl pradėtų taikyti sankcijų minėtai valstybei, krito rublio kursas, pabrango dauguma žaliavų. Tarp jų – ir grūdai. Maistinių kviečių kainos šoktelėjo maždaug dešimčia eurų ir dabar siekia 670 – 690 litų už toną. Be to, dėl itin nepalankios praėjusios žiemos, šiemet nesitikima gero derliaus Jungtinėse Amerikos valstijose ir Kanadoje, kurios yra svarbiausios grūdų eksportuotojos. Gali būti, kad šių metų derliaus aukščiausios rūšies maistiniai kviečiai pasaulinėse biržose pasieks prieš porą metų buvusias kainas – apie 900 litų už toną“,– svarstė „Amilinos“ Pasvalio punkto, supirkusio per 60 tūkst. tonų pernykščio derliaus maistinių grūdų, vedėjas.

Kad mūsų rajono grūdų augintojų atsargos baigia išsekti, patvirtino ir UAB „Linas Agro“ Pasvalio ir Šiaulių elevatorių vadovas Tomas Ignatavičius. „Galima teigti, jog 2013-ųjų metų derliaus grūdus ūkininkai jau pardavė. Derlius pernai buvo tikrai neblogas, be to, gera buvo grūdų kokybė. Todėl manau, kad mažiausiai pralošė augintojai, kurie pernai kviečius pardavė per javapjūtę. Nes supirkimo kainos ir tada buvo gan aukštos. Kadangi pernykščio derliaus grūdų nereikėjo džiovinti, kviečių augintojai išlaidų turėjo gerokai mažiau nei įprasta. Tuo tarpu dar laikantys grūdus sandėliuose ir aukštesnių supirkimo kainų laukiantys žemdirbiai, manau, pernelyg rizikuoja. Praėjusi žiema nebuvo itin šalta. Dėl to sandėliuose jau dabar yra neblogos sąlygos daugintis grūdų kenkėjams. Todėl šį pavasarį parduodant pernykščius grūdus, jų kokybė gali nebeatitikti maistiniams kviečiams keliamų reikalavimų“,– kalbėjo T. Ignatavičius, beje, priminęs, kad grūdų kainoms tarptautinėje biržoje daug įtakos turi kitos kultūros – kukurūzų – derlius bei paklausa.

Anot Šiaulių ir Pasvalio grūdų elevatorių vadovo, dar anksti skambinti pavojaus varpais ir dėl Lietuvoje prognozuojamo skurdaus šių metų grūdų derliaus. „Vasariniai kviečiai savo kokybe dažniausiai niekuo nenusileidžia žieminiams. Be to, atsėti žiemkenčius tikriausiai teks tik Pasvalio, Biržų, Pakruojo ūkininkams. Panevėžio, Kėdainių, Šiaulių, Radviliškio rajonuose žiemkenčių laukai šiuo metu yra daug gražesni nei Šiaurės Aukštaitijoje. Nes ir sniego Vidurio Lietuvoje bei Žemaitijoje buvo šiek tiek daugiau“, – sakė T. Ignatavičius.

Darbas, 2014 m. kovo 22 d., p. 1

Pridėti komentarą


Saugos kodas
Atnaujinti

Versti puslapį

Vartotojo meniu

Partneriai ir rėmėjai

eiflblackpos pasvalys lus biciulis0 joniskelis

Projektą įgyvendinti pagelbėjo labai daug partnerių su kuriais užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai Skaityti daugiau...