Vasaros gamta – švelni motina

Etnologiniu žvilgsniu

Birželis – vasaros pradžia. Išliko ir senoviniai birželio vardai. Ne tik ąžuolą, uosį, bet ir beržą lietuviai laikė šventu medžiu. Senovėje birželis vadintas berželiu, beržiu, biržių, biržuliu... Senovės pasakose birželis vadintas gerųjų laumių mėnesiu.

Jei gerosios laumės prisiliečia prie nuogų lietuvaičių kūnų, tai sveikus vaikus pagimdo. Lietuvių mitologijoje rasime Laumės, Laumenės vardus. Laima buvusi meilės, šeimos, namų židinio globėja. Pagal profesorę Eugeniją Šimkūnaitę, žvėrių horoskopuose birželis yra ūdros ir žebenkšties mėnuo. Bernai ūdriukai vikrūs ir darbui, ir išdaigai. Kuri į ūdrą atsigimusi – trijų parapijų bernams galvas apsuks. Žebenkščių vaikai darbų ir mokslų prasimano, viską išmano ir gali. Pakrantėse ir pievose vis skaisčiau rausta žemuogės. Prieš Jonines tiesiog „dega“ pagirių pievos, liečiamos saulės ir visada pajunti nepaprastą šių uogų kvapą, kuriose telpa visa vasara. Nakties tyloj vėlyvesniems paukščiams taktą skaičiuoja gegutė. Diena padovanoja saulės šilumą. Neveltui sakoma, kad vasaros gamta – švelni kaip motina. Senoliai sakė: „Jei nori ilgai gyventi, vidurnaktį išeik į mišką savo metų skaičiuoti. Naktį gegutė tau jų kad prikukuos, tai prikukuos. Dviem amžiams užteks ir dar liks!..“ Gamtos mylėtojas Leonardas Grudzinskas rašė: „Jei ties ąžuolu, šalia kurio užkasti lobiai, pastovėsi – gegutė pilną kepurę aukso prižers. Tik nebūk godus. Tą auksą šventoriuje per Šv. Petro atlaidus išdalink, visą gyvenimą būsi turtingas.“ Taip jau yra, kad prieš ir po Joninių dienos trumpam sustings, po to ims trumpėti. Kurį laiką dar džiaugsimės vasara. Metų ratas sukasi ir sukasi su savo džiaugsmais, darbais ir rūpesčiais.

Šventės, minėtinos datos

1 d. – Tarptautinė vaikų gynimo diena. Vasaros pradžia.

2 d. – Tėvo diena. 3 d. – Sąjūdžio diena.

5 d. – Pasaulinė aplinkos apsaugos diena.

13 d. – Šv. Antanas. Šienapjūtė.

14 d. – Gedulo ir vilties diena.

15 d. – Okupacijos ir genocido diena.

17 d. – Pasaulinė kovos su dykumų plitimu ir sausromis diena.

20 d. – Pasaulinė pabėgėlių diena.

22 d. – Vasaros saulėgrįža.

23 d. – Birželio sukilimo diena. Tarptautinė olimpinė diena.

24 d. – Joninės (Rasos).

26 d. – Tarptautinė kovos su narkomanija diena.

27 d. – Tarptautinė žvejų diena.

29 d. – Šv. Petras ir Povilas. Lietuvos pasieniečių diena.

Liaudies išmintis byloja

Vasaros gėlynas daug spalvingesnis už pavasario. Tik žydėti jam lemta neilgai – karščiai žiedus nugnaibo greičiau nei šalnos.

Neburnok prieš metelių skaičiuotoją, kad ji savo vaikus paliko. Ji iš skausmo pavirs raibu vanagėliu ir daugiau iki kito pavasario nebeguos nuliūdusiųjų.

Sakome: nei akėti, nei sėti po Devintinių nevalia. Nesisektų ūkininkauti.

Kad javai derėtų, reikia Šv. Jono rytą bernui ar vyrui nuogam apeiti rugius ir rugių rasoje nusiprausti.

Papartis pražysta vidurnakty. Tik trumpai akimirkai, krintant vakarinei žvaigždei. Vienąkart gyvenime doras, sąžiningas žmogus gali surasti stebuklingą žiedą.

Žemė yra viena. Kaip motina. Ją reikia mylėti ir gerbti. Mūsų gamtą apgins tik meilė jai.

Kai Rasos šventė atėjo, šieną pjauti jau reikėjo...

Iš tėvų išmoktos dainos: „Buvo naktys švento Jono, naktys pasakų senų!“

Skruzdėlytės vorele, dirbo triūsė po egle. Po spyglelį vos pakėlę, nešėsi ant nugarėlių.

Darbas, 2013 m. gegužės 30 d., p. 6

Pridėti komentarą


Saugos kodas
Atnaujinti

Versti puslapį

Vartotojo meniu

Partneriai ir rėmėjai

eiflblackpos pasvalys lus biciulis0 joniskelis

Projektą įgyvendinti pagelbėjo labai daug partnerių su kuriais užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai Skaityti daugiau...