Perkame daugiau galingesnių traktorių

Žemdirbiui nereikia įrodinėti, kad darbas su nauja technika – kokybiškesnis ir efektyvesnis. Be to, įsigytos naujos technikos pirmuosius trejus metus nereikia ruošti privalomoms techninėms apžiūroms. Kad ji veiktų be priekaištų po garantinio laikotarpio, rūpinasi jos savininkas. Deja, dauguma mūsų ūkininkų dažniau ieško kelerius metus panaudotos technikos pas savo kolegas vokiečius ar prancūzus. Nors geriau būtų, jei tą patį pas mus darytų, tarkim, Rusijos arba Kazachstano artojai. Juk žemės ūkio technika irgi gan greitai sensta.

Naujas vakarietiškas traktorius kainuoja maždaug 200–350 tūkst. litų, javų kombainas – nuo 400 tūkst. iki 800 tūkst. litų. Beveik visą šią techniką mūsų žemdirbiai perka už Europos Sąjungos biudžeto Lietuvos kaimo plėtrai skirtus pinigus.

Tiesa, ūkininkams ir žemės ūkio bendrovėms parama neskiriama tiesiogiai. Iš pradžių jie techniką įsigyja už savo arba skolintas lėšas. Vėliau jos kompensuojamos per Europos Sąjungos paramą šalies žemdirbystei administruojančią Nacionalinę žemės mokėjimų agentūrą. Taigi labiau tikėtina, kad visą reikalingą sumą naujam traktoriui ar javų kombainui įsigyti arba galimybę iš banko gauti paskolą turi stambūs ūkininkai.

Savivaldybės žemės ūkio skyriaus duomenimis, mūsų rajono žemdirbiai pernai naujos technikos įsigijo šiek tiek mažiau nei 2011-aisiais. Buvo nupirkti 33 nauji traktoriai, 11 javų kombainų, 6 krautuvai. Tačiau, anot žemės ūkio skyriaus vyriausiojo specialisto Alberto Impolio, verta atkreipti dėmesį į tai, kad naujai technikai išleista pastebimai daugiau lėšų – 20,2 mln. litų. Užpernai ši suma buvo dviem milijonais litų mažesnė. „Tokie rezultatai leidžia daryti išvadą, kad mūsų rajono žemdirbiai perka vis daugiau galingesnės ir modernesnės technikos. Nes traktorių, javų kombainų kainos pastaraisiais metais išliko maždaug tos pačios“, – svarstė A. Impolis.

Už 36 užpernai įsigytus naujus traktorius mūsų rajono žemdirbiai sumokėjo beveik 7,5 mln. litų. Tuo tarpu pernai už 33 – net trimis milijonais daugiau (10,5 mln. litų). Iš kur toks skirtumas, galima nuspręsti žvilgtelėjus į populiariausių pastaraisiais metais naujų traktorių pavadinimus. 2011-aisiais pasvaliečiai užregistravo 10 „Zetor“, 9 „John Deere“, 5 „Case“, 4 MTZ ir po vieną ar du kitų firmų naujus traktorius. Pernai aiškiu lyderiu tapo „Case“, kurių mūsų rajono žemdirbiai nupirko 11. „Zetor“ (6) ir „John Deere“ (5) populiarumas sumažėjo beveik per pusę. „Kalčiausi“ dėl to galingi vokiški „Fendt“ traktoriai, kurių pernai rajone nupirkta net 5.

A. Impolio nuomone, mūsų rajono žemdirbiai beveik atsisakė neatpažįstamai pasikeitusių, bet ne visada Europos Sąjungos nustatytus reikalavimus atitinkančių baltarusiškų MTZ traktorių. Pernai nupirktas tik vienas naujas „belorusas“. Jau prieš trejus metus buvo galima pastebėti, kad MTZ iš rinkos pamažu, bet užtikrintai, stumia čekiški „Zetor“ traktoriai. Nors pernykščiai rezultatai, atrodo, tik patvirtina, jog ir „čekui“ traukti plūgą per pasvalietišką priemolį – nelengva užduotis. Galbūt dėl tos pačios priežasties stambūs ūkininkai atsisako ir dar neseniai buvusių populiarių „Valtra“, „ Valmet“ traktorių. Jų per metus nuperkamas tik vienas kitas. „Ūkiai stambėja, keičiasi ir jų poreikiai. Ūkiams reikia, kad jų perkami traktoriai būtų našesni, kad prie jų būtų galima kabinti didesnį plotį vienu ypu užgriebiantį plačių gabaritų padargą. Dėl to šiandien galingi traktoriai yra gerokai populiaresni, nei buvo prieš penkerius ar septynerius metus. Tuomet ūkininkams atrodė, kad labai galingas yra 200 arklio galių traktorius. O dabar stambiems ūkiams dažnai ir 350 arklio galių turintis traktorius jau yra per silpnas“, – kalbėjo A. Impolis.

Stambūs ūkininkai įsitikino, kad dirbti žemę dabartinėmis sąlygomis gan sudėtinga net ir turint galingą ratinį traktorių. Valstybei beveik nebeskiriant lėšų melioracijos sistemų priežiūrai, vis daugėja laukų, kuriuose nebefunkcionuoja drenažas. Delsti, kol dirva išdžius tiek, kad būtų galima išnaudoti visas turimos technikos galimybes, ūkininkui būtų per didelė prabanga. Apsisaugoti nuo tokių nepavydėtinų situacijų padeda tik viena priemonė – vikšrinis traktorius. Tuo neabejojo Talačkonių ūkininkai Petras ir Švitrigaila Šimoliūnai, pernai, baigiantis metams, papildę savo technikos parką nauju „Case STX 450 Quadtrac“. „Dirbame 800 hektarų žemės. Todėl vikšrinio traktoriaus jau seniai reikėjo, nes ratinis ne visada galėdavo pusketvirto metro pločio kultivatorių, nustatytą optimaliam gyliui, patraukti. Manau, jog prie 450 arklio galių turinčio vikšrinio traktoriaus galėsime kabinti visus padargus, kuriuos naudojame žemei dirbti. Ateityje bus galima įsigyti ir platesnių“, – sakė Š. Šimoliūnas.

Žinoma, vikšrinis traktorius, skirtingai nei ratinis, beveik nesumina dirvos paviršiaus. Juk „Case STX“ vikšrų atramos plotas – 5,6 kvadratinio metro.

Nepaisant neabejotinų pranašumų dirbant žemę, pasvaliečiai ūkininkai vikšrinių traktorių pirkti neskuba – jų mūsų rajone kol kas tik keletas. Galbūt žemdirbius gąsdina įspūdinga šių traktorių kaina, siekianti net milijoną litų...

Anaiptol ne pigi ir kita technika, kuri naudojama savaitę ar dvi per metus – javų kombainai. Tačiau mūsų žemdirbiai pinigų jai negaili: užpernai buvo nupirkta 12 naujų javų kombainų už 8,6 mln. litų, pernai – 11 už 7,4 mln. litų. Prisiminus, kad 2010-aisiais iš viso buvo įsigyti tik 5 nauji javų kombainai, tokie rezultatai turėtų džiuginti. Tiesa, iki sunkmečio pradžios, 2009-ųjų, aktyvumo, kai rajone buvo nupirkta 16 naujų kombainų, dar toloka. Bet tada, iškart po didžiausio šalies ekonomikos pakilimo, ūkininkų finansiniai ištekliai buvo gerokai didesni nei dabar, kai dar neaišku, ar jau baigėsi krizė. Pasak A. Impolio, vieneri sėkmingi žemdirbiams metai situacijos pakeisti negali. Tam reikės ilgesnio rekordinių derlių ir didelių jo supirkimo kainų laikotarpio. Bet reikia atsižvelgti į tai, kad ūkininkų finansinių galimybių gerėjimu turbūt pasinaudos ir naujos technikos pardavinėtojai.

Beje, naujas vakarietiškas javų kombainas dabar kainuoja iki 800 tūkst. litų. Rajono ūkininkai pernai dažniausiai pirko „New Holland“ (4) ir „Case“ (3) kombainus. Ankstesniais metais jie pirmenybę skirdavo kitų firmų – „John Deere“ ir „Class“ – derliaus nuėmimo technikai.

Nusiperka ūkininkai dar ir po vieną kitą rusišką „Acros“, „Laverda“ ar „Vector“ kombainą. Jie gaminami vietoje „Don“ ir „Niva“. Galimybėmis ir kokybe ši technika galbūt atsilieka nuo vakarietiškos, bet yra keliskart pigesnė.

Darbas, 2013 m. kovo 28 d., p. 2

Pridėti komentarą


Saugos kodas
Atnaujinti

Versti puslapį

Vartotojo meniu

Partneriai ir rėmėjai

eiflblackpos pasvalys lus biciulis0 joniskelis

Projektą įgyvendinti pagelbėjo labai daug partnerių su kuriais užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai Skaityti daugiau...