Ilgiausia diena buvo vėsiausia

Po šiek tiek šiltesnės nei įprasta gegužės, meteorologai prognozavo, kad maždaug laipsniu bus aukštesnė nei įprasta daugiametė ir birželio temperatūra. Deja, šiandien matome, jog prognozėms, kad gegužė ir birželis bus šilčiausi šių metų mėnesiai, nebuvo lemta išsipildyti. Biržų meteorologinės stoties duomenimis vidutinė praėjusio mėnesio oro temperatūra tesiekė 14,6 laipsnio šilumos. Taigi buvo pastebimai mažesnė už įprastą mūsų krašte daugiametę – 15,7 laipsnio šilumos.

Beje stebina tai, kad vėsiausia buvo per Jonines – tądien vidutinė paros temperatūra siekė tik 10 laipsnių šilumos. Šiltais orais birželis tikrai nelepino. Pora laipsnių šilčiau buvo tik pirmąjį mėnesio dešimtadienį. Bet mėnesio vidurys buvo dviem, o pabaiga – net keturiais laipsniais vėsesnė nei įprasta.

Anot Biržų meteorologinės stoties direktoriaus Broniaus Medinio, nieko nevertėjo ir tikėtis, nes dienomis retai kada sušildavo iki 20 laipsnių, o naktimis oras dažniausiai atvėsdavo iki 4–5 laipsnių šilumos. Be to, praėjęs mėnuo buvo gan lietingas – kritulių iškrito apie 71 milimetrą. Tuo tarpu įprasta norma mūsų krašte – apie 58 mm. Šiek tiek sausiau buvo tik mėnesio pradžioje – iškrito 11 mm vietoje įprastų 18 mm. Tačiau birželio viduryje iš šiaurės vakarų atslinkęs ciklonas nepagailėjo ne tik lietaus, bet ir krušos. Vien per trečiąjį dešimtadienį kritulių iškrito daugiau nei pusė įprastos normos – beveik 41 mm.

Pasak B. Medinio, šiemet turėjome „škotišką“ – vėsų ir lietingą – birželį. Liūdniausia, kad meteorologai malonių bei šiltų orų nežada ir liepos mėnesį. „Tikimės, kad vidutinė oro temperatūra bus artima įprastai daugiametei, siekiančiai apie 17 laipsnių šilumos. Prognozuojama gan šilta šios savaitės pabaiga, taip pat šilumos neturėtų trūkti ir pirmosiomis ateinančios savaitės dienomis. Pirmadienį ir antradienį žadamas net 28–30 laipsnių karštis. Tačiau nereikia pamiršti, kad liepa yra lietingiausias metų mėnuo. Vidutinė įprasta kritulių norma – 77 milimetrai. Taigi jau ateinantį trečiadienį tikriausiai atsibus „7 broliai miegantys“ ir pliūptelės smarkus lietus. Kiek jis tęsis? Nežino niekas. Arba 7 paras, arba 7 savaites.

„Šiemet labiau tikėtinas pirmasis atvejis, nes profesiona –liausiai orus prognozuojančios hidrometeorologinės įstaigos įtikinėja, kad paskutinė liepos savaitė bus saulėta ir šilta. Tad liepa šiemet gal tikrai bus ne škotiška, o lietuviška. Nors kaimo gyventojai jau dabar skundžiasi, kad dėl drėgmės pertekliaus gero bulvių derliaus tikrai neverta tikėtis. Nes, dar nepražydę, bulvės daug kur pradėjo ruduoti. Aišku, kad prasidėjo bulvių maras“, – svarstė Biržų meteorologinės stoties vadovas.

Tikėkimės blogiausio ir džiaukimės, jei bus geriau.

Beje, per lietingą liepos 1-ąją iškrito apie 32 mm kritulių. Beveik pusė šio mėnesio normos.

Darbas, 2014 m. liepos 3 d., p. 7

Pridėti komentarą


Saugos kodas
Atnaujinti

Versti puslapį

Vartotojo meniu

Partneriai ir rėmėjai

eiflblackpos pasvalys lus biciulis0 joniskelis

Projektą įgyvendinti pagelbėjo labai daug partnerių su kuriais užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai Skaityti daugiau...