Šilumos netrūko net ir kone kasdien lyjant

Nors rugpjūčio pradžia nieko blogo nežadėjo, paskutinis vasaros mėnuo nepradžiugino nei poilsiautojų, nei derlių dorojančių ūkininkų. Beveik kasdien pliaupę lietūs patiko nebent tik grybautojams. Nes mėnesiui įpusėjus, šoko dygti grybai, kuriems užteko ne tik šilumos, bet ir drėgmės.

Vis dėlto oficiali mėnesio orų statistika šiek tiek nustebino. Biržų meteorologinės stoties duomenimis, vidutinė oro temperatūra rugpjūtį siekė 17,7 laipsnio šilumos. Taigi buvo beveik dviem laipsniais aukštesnė už mūsų krašte įprastą šiam mėnesiui daugiametę temperatūrą. Pasak Biržų meteorologinės stoties direktoriaus Broniaus Medinio, daugiausia įtakos tokiam rezultatui turėjo itin karštas pirmasis rugpjūčio dešimtadienis, kurio metu vidutinė oro temperatūra buvo beveik penkiais laipsniais aukštesnė už įprastą tam laikotarpiui ir siekė 23 laipsnius šilumos. Nereikia tuo stebėtis, nes mėnesio 3–6 dienomis oras sušildavo iki 30–34 laipsnių.

Tačiau po rugpjūčio 9-osios prasidėjo lietingi ir gerokai vėsesni orai, tęsėsi beveik iki mėnesio pabaigos. Paskutinįjį dešimtadienį vidutinė oro temperatūra tesiekė 13,5 laipsnio šilumos.

Per lietingą rugpjūtį iškrito apie 125 mm kritulių. Tuo tarpu įprasta daugiametė norma mūsų krašte – 71 mm.

Po ilgai pliaupusio lietaus atsigavo ir per karštą bei sausą liepos mėnesį nusekę upės. Kaip informavo Panevėžio hidrometeorologinės stoties hidrologė Anelė Patiejūnienė, pasibaigus rugpjūčiui, vandens lygis Mūšoje ties Ustukiais kilo iki 155 centimetrų virš stoties nulio. Tuo tarpu mėnesio pradžioje jis tesiekė 29 cm. Šiek tiek (31 cm) vandens lygis pakilo ir Lėvenyje. Prieš mėnesį jis buvo nukritęs iki 6 cm žemiau nulio.

Tad didžiausių mūsų krašto upių su kaliošais šiuo metu nebeperbrisime. Nors panikos dėl didelio potvynio kelti taip pat neverta.

Nuo 1957 m., kai buvo pradėtas matuoti Mūšos bei Lėvens lygis pasitaikydavo tikrai ekstremalių situacijų. Anot hidrologų, gan baisu buvo 1963 m. kovą, kai vandens lygis Mūšoje pakilo iki rekordinės 470 cm ribos. O dar ne taip seniai (2002-ųjų vasarį) nerimauti teko ir gyventojams, turintiems sodybas Lėvens pakrantėse, nes dėl ledo lyčių sangrūdų vanduo šioje upėje buvo pakilęs iki 292 cm.

Ko tikėtis rugsėjį? Meteorologai prognozuoja, jog pirmosios šio mėnesio savaitės bus giedros ir dar gan šiltos. Tačiau ūkininkai turėtų pasistengti per tas dienas baigti javapjūtę ir bulviakasį, nes rugsėjo viduryje žadamas gausus lietus. Darganoti orai truks visą savaitę. Lietaus debesys išsisklaidys tik mėnesio pabaigoje. Tada bus ir šilčiau, nes tikriausiai prasidės bobų vasara.

Beje, Didžiojoje Britanijoje veikiantis Europos vidutinės trukmės orų prognozių centras skelbia, jog šiemet Lietuvoje ruduo bus laipsniu kitu šiltesnis nei įprasta.

Darbas, 2014 m. rugsėjo 6 d., p. 5

Pridėti komentarą


Saugos kodas
Atnaujinti

Versti puslapį

Vartotojo meniu

Partneriai ir rėmėjai

eiflblackpos pasvalys lus biciulis0 joniskelis

Projektą įgyvendinti pagelbėjo labai daug partnerių su kuriais užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai Skaityti daugiau...