Kalėdos žadamos baltos ir šaltos

Prieš Vėlines meteorologai prognozavo, jog lapkritį vidutinė oro temperatūra bus bent pora laipsnių aukštesnė už įprastą daugiametę (1,2 laipsnio šilumos). Pirmosios paskutinio rudens mėnesio dienos tikrai negrasino šalčiu: lapkričio 6-ąją oro temperatūra buvo pakilusi beveik iki 12 laipsnių šilumos. Antrąjį dešimtadienį vidutinė oro temperatūra siekė maždaug įprastą šiam mėnesiui, o trečiąjį, kai naktimis atšaldavo iki 8–9 laipsnių šalčio, vyravo labiau gruodžio pradžiai įprasti orai. Taigi lapkritis buvo daugiau nei 1 laipsniu šiltesnis. Bet, prisiminus, kad pernai lapkričio vidutinė temperatūra buvo 4,6 laipsnio šilumos, kalbėti apie smarkų klimato atšilimą neverta.

Turbūt visi pastebėjome, kad lapkritis buvo gan sausas – per mėnesį užregistruota tik 28 milimetrai kritulių. Beveik dvigubai mažiau už įprastą normą – 52 mm. Tuo tarpu pernai per šiltą ir darganotą lapkritį iškrito 66 mm kritulių.

Kaip teigė Biržų hidrometeorologinės stoties viršininkas Bronius Medinis, šiemet ruduo buvo neįprastai sausas. „Bet gamta tikrai neliks „skolinga“. Labiausiai tikėtina, kad kritulius už sausą rugsėjį ir lapkritį ji grąžins įpusėjus gruodžiui. Prognozuojama, jog per Kalėdas netruks nei šalčio, nei sniego“, – kalbėjo meteorologinės stoties vadovas.

Beje, gruodžio, šiltesnio už įprastą, nesitikima. Sinoptikai prognozuoja, jog vidutinė oro temperatūra šį mėnesį nepakils aukščiau įprastos 3,2 laipsnio šalčio. Pirmąjį dešimtadienį turėtų būti 1,6, antrąjį – 4,2 laipsnio šalčio. Tiesa, mėnesiui baigiantis, dėl gausesnio ir dažnesnio sniego, orai puse ar vienu laipsniu atšils.

Bet Kalėdos, anot B. Medinio, turėtų būti „baltos ir šaltos“. Žemė jau dabar yra įšalusi iki 24 centimetrų. Tad metams baigiantis, įšalas tikriausiai bus dar gilesnis. Žiemai įpusėjus, žemė turėtų įšalti daugiau nei vieną metrą. Beje, praėjusią žiemą ši riba nebuvo peržengta: Biržų meteorologinės stoties duomenimis, žvarbų sausį įšalas mūsų krašte tesiekė 99 cm gylį. Daugiau „išstenėti“ praėjusiai žiemužei nepavyko.

Darbas, 2014 m. gruodžio 4 d., p. 2

Pridėti komentarą


Saugos kodas
Atnaujinti

Versti puslapį

Vartotojo meniu

Partneriai ir rėmėjai

eiflblackpos pasvalys lus biciulis0 joniskelis

Projektą įgyvendinti pagelbėjo labai daug partnerių su kuriais užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai Skaityti daugiau...