Paskutinis žiemos mėnuo buvo gerokai šaltesnis nei prognozavo meteorologai

Sausio gale spustelėjus per dvidešimt laipsnių siekusiam šaltukui, meteorologai garantavo, kad vasaris bus šalčiausias žiemos mėnuo. Jie taip pat drąsiai prognozavo maždaug dviem laipsniais žemesnę vidutinę paros temperatūrą už įprastą daugiametę.

Įsitikinome, kad jų prognozės nebuvo nuskaitytos „iš lubų“. Biržų meteorologinės stoties duomenimis, vasaris buvo triskart šaltesnis už sausį: vidutinė paros temperatūra praėjusį mėnesį mūsų krašte siekė – 9,3 laipsnio. Tuo tarpu įprasta daugiametė yra -5,2 C. Taigi meteorologus galime apkaltinti nebent tuo, kad žadėdami didesnį šaltį, jie buvo pernelyg atsargūs.

Kaip teigė Biržų meteorologinės stoties vadovas Bronius Medinis, mėnesio temperatūros vidurkiui daugiausia įtakos turėjo pirmą dešimtadienį vyravę speiguoti orai. Vasario 4–6 dienomis spaudė net apie -30 C speigas, todėl per laikotarpį iki 10-osios vidutinė paros temperatūra mūsų krašte siekė beveik -18 C. Už įprastą daugiametę ji buvo žemesnė daugiau nei dešimčia laipsnių.

Šilčiausi orai buvo paskutinėmis mėnesio dienomis, kai temperatūra svyravo apie nulį (-0,3 C). Aišku, tam daugiausia įtakos turėjo darganoti orai. Kritulių šalčiausią mėnesį tikrai nestigo. Jų iškrito apie 50 milimetrų. Taigi daugiau nei dvigubai nei priklausytų per šalčiausią žiemos mėnesį. Be to, supainiotas buvo ir jų „grafikas“: daugiausia – apie 37 mm – kritulių sulaukėm antroje mėnesio pusėje. Įprasta norma tuo laikotarpiu turėjo siekti apie 4 mm.

Tačiau žiema, kad ir kokia sujaukta ji buvo, jau pasibaigė. Dabar laukiame įspūdingų sąskaitų už šildymą ir tvarkingesnio, galbūt nevėluosiančio, pavasario. Daugiametė įprasta kovo temperatūra mūsų krašte siekia -1,2 C. Meteorologai maždaug tokią prognozuoja ir šiemet. Pasak B. Medinio, šalčiausia šį mėnesį turėtų būti antrąją savaitę. Nuo kovo vidurio orai jau šils ir, apie 22-ąją vidutinė paros temperatūra tikriausiai bus teigiama.

Nedžiugina tik tai, kad daugiau nei įprasta (34 mm) laukiama kritulių. Tačiau didesnių potvynių mūsų krašto upėse ir šį pavasarį tikriausiai nebus. Lietus ir šlapdriba gal padės greičiau pasitraukti įšalui, kuris dirvą žiemą sukaustė apie 60 centimetrų gylyje.

Darbas, 2012 m. kovo 3 d., p. 2

Pridėti komentarą


Saugos kodas
Atnaujinti

Versti puslapį

Vartotojo meniu

Partneriai ir rėmėjai

eiflblackpos pasvalys lus biciulis0 joniskelis

Projektą įgyvendinti pagelbėjo labai daug partnerių su kuriais užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai Skaityti daugiau...