Šilumos normos birželis neįvykdė

Kaip ir buvo tikėtasi, birželis mūsų šiltomis dienomis nedžiugino. Gan vėsu buvo mėnesio pradžioje, taip pat priešpaskutinę savaitę. Biržų meteorologinės stoties duomenimis, birželis mūsų krašte buvo visu laipsniu vėsesnis nei įprasta. Vidutinė paros temperatūra tesiekė +14,8 C.

Vėsumo įspūdį pastebimai sustiprindavo gūsingas vėjas, kurio greitis dažnaisiekdavo iki 15 metrų per sekundę ar net dar daugiau. Be to, nors šalnų ir nebepasitaikė, didesnę mėnesio dalį palyginti vėsios buvo naktys. Šiuo paros metu temperatūra retai kada siekė dešimt laipsnių šilumos. O dieną taip ir nesušilo daugiau kaip iki +24,5 C. Taigi apie rekordinį mūsų krašte birželio karštį (+33,3 C) galėjome tik pasvajoti.

Nestigo pirmąjį vasaros mėnesį tik lietaus. Jo mūsų krašte iškrito 87 milimetrai. Tad daugiametė kritulių norma (58 mm) viršyta maždaug trečdaliu. Dėl apniukusių dienų ir jas lydėjusio smarkaus vėjo bei lietaus birželis nepatiko ne tik dviratininkams, bet ir maudynių mėgėjams, kantriai laukusiems, kol sušils vanduo upėse ar kituose vandens telkiniuose. Nors visiems buvo aišku, kad oro temperatūrai dieną retai kada tepakylant virš dvidešimties laipsnių, tikėtis, jog vanduo irgi bus tokio pat šiltumo, neverta.

Maudytis upėse ar Baltijos jūroje turbūt drąsiau galėsime šį mėnesį. Kaip teigė Biržų meteorologinės stoties direktorius Bronius Medinis, prognozuojama, kad vasara birželio skolą „grąžindama“ tą vieną laipsnį šilumos.

Įprasta daugiametė šio mėnesio temperatūra mūsų krašte siekia + 16,7 C. Tačiau, anot B. Medinio, būdavo vasarų, kai visą liepą išsilaikydavo dviem ar net trimis laipsniais didesnė šiluma. Tikriausiai karštas buvo ir 2006–ųjų vidurvasaris. Tada, liepos 9 dieną užregistruota aukščiausia mūsų krašte temperatūra, siekusi +35,2 C. Šis šilumos rekordas kol kas nesumuštas. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad liepa yra ne tik šilčiausias, bet ir lietingiausias vasaros mėnuo. Be to, iš dangaus tikėtis galima ir krušos ar net stambių ledų. Tiesa, lietūs nebebus tokie ilgi kaip birželį, tačiau smarkūs, lydimi smarkių audrų su perkūnija ir škvalų. Šiam mėnesiui prasidėjus tuo jau spėjo įsitikinti Utenos rajono gyventojai. „Virš Lietuvos dažnai susiduria iš pietryčių atslenkančio karšto, o iš šiaurės vakarų – šalto oro frontai. Tada ir kyla škvalai arba smarkios audros. Virš Baltijos jūros susidaro tiršti audros debesys, todėl užtenka ir smarkaus, trumpo lietaus“, – aiškino Biržų meteorologinės stoties direktorius.

Pasak B. Medinio, Baltijos šalys jau seniai meteorologams yra regionas, kuriame dirbti jiems tikrai nelengva. Daug paprasčiau Didžiojoje Britanijoje. Ten nesudėtinga nustatyti, kada susiformuos debesys, kada jie pasieks salas, kada prasidės ir kiek truks lietūs ir pan.

Darbas, 2012 m. liepos 5 d., p. 2

Pridėti komentarą


Saugos kodas
Atnaujinti

Versti puslapį

Vartotojo meniu

Partneriai ir rėmėjai

eiflblackpos pasvalys lus biciulis0 joniskelis

Projektą įgyvendinti pagelbėjo labai daug partnerių su kuriais užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai Skaityti daugiau...