Šį kartą viesulas buvo taikus

Joniškėlio interneto svetainėje www.joniskelis.lt galima pamatyti praėjusį penktadienį mūsų krašte susidariusio viesulo nuotraukas ir mobiliuoju telefonu nufilmuotą vaizdelį. Gana retą gamtos reiškinį užfiksavo rajono ūkininkų sąjungos vadovas, Savivaldybės tarybos narys Vilhelminas Janušonis ir Joniškėlio Gabrielės Petkevičaitės-Bitės gimnazijos šeštą klasę šiemet baigęs Rokas Macelis. Interneto portale „Delfi“ buvo ir daugiau viesulo nuotraukų, kurias atsiuntė praėjusį penktadienį prieš vidurdienį važiavusieji iš Pasvalio į Panevėžį.

„Apie pusę dvyliktos viesulą pastebėjau iš savo ūkio Šlamu kaime. Gaila, kad nespėjau užfiksuoti, kaip viesulo piltuvas buvo susilietęs su žeme. Būtų likusi įspūdinga nuotrauka. Sunku pasakyti, kokiu atstumu jis buvo nuo Šlamu. Po kiek laiko viesulas pats sunyko“, – vakar telefonu iš kombaino pasakojo V. Janušonis. Joniškėlio interneto svetainės tvarkytojas, bendruomenės pirmininkas Viktoras Stanislovaitis minėjo, kad Rokas besiformuojantį viesulą apie 11 val. telefonu nufilmavo būdamas netoli dvaro. Besisukantis oro piltuvas, nesiekdamas žemės, „nuriedėjo“ Gustonių ir Valakėlių kryptimi.

Grėsmingas, viską kelyje šluojantis oro sūkurys, šį kartą mūsų krašto pasigailėjo. Vakar kalbinti Joniškėlio, Pušaloto, Pumpėnų, Pasvalio apylinkių seniūnijų vadovai ar jų pavaduotojai tvirtino, kad niekas nesiskundė dėl viesulo padarytų išdaigų.

Viesulas, kurio skersmuo būna iki kelių šimtų metrų, lekia 10–20 metrų per sekundę greičiu. Kadangi sūkurio centre oro slėgis būna labai žemas, susidaro stiprūs kylantys srautai. Todėl slinkdamas viesulas įsiurbia visa, kas pakliūna jo kelyje – žemes, vandenį, įvairius daiktus, gyvūnus, susuka net metalines sijas. Dėl šalto ir šilto oro grumtynių viesulai atsiranda labai greitai ir netikėtai. Amerikoje viesulai vadinami tornado. Jie dažniausiai siaučia pietinėje JAV dalyje, netoli Meksikos įlankos.

Nuo 1951-ųjų oro stebėjimų, daugiausiai žalos pridarę viesulai Lietuvoje siautė 1981 m. Širvintose ir 1985 m. prie Nemenčinės.

Darbas, 2012 m. rugpjūčio 14 d., p. 1

Pridėti komentarą


Saugos kodas
Atnaujinti

Versti puslapį

Vartotojo meniu

Partneriai ir rėmėjai

eiflblackpos pasvalys lus biciulis0 joniskelis

Projektą įgyvendinti pagelbėjo labai daug partnerių su kuriais užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai Skaityti daugiau...