Apniukęs rugpjūtis buvo sausesnis nei įprasta

Po šiltesnės, bet ir gerokai drėgnesnės liepos meteorologai kažko panašaus tikėjosi ir rugpjūtį. Nors javapjūtę paskutinėmis liepos dienomis pradėję žemdirbiai laukė, kad gražūs, saulėti orai mūsų krašte užsilaikys bent iki Žolinės. Juk taip nuo seno įprasta. Deja, toms viltims nebuvo lemta išsipildyti. Prisiminęs praėjusį mėnesį ne vienas ūkininkas patikins, kad lietus pliaupė vos ne kiekvieną dieną.

Tačiau, kaip rodo Biržų meteorologinės stoties duomenys, rugpjūčio mėnesio vidutinė paros temperatūra maždaug atitiko įprastą mūsų kraštui daugiametę (+15,9 C), o kritulių buvo net mažiau – iškrito tik 61,8 mm, kai tuo tarpu įprasta norma – 71 mm. Anot Biržų meteorologinės stoties direktoriaus Broniaus Medinio, rugpjūtis daug kam rudeniškas atrodė dėl to, kad net 18 dienų per mėnesį lijo arba buvo apsiniaukę. „Bet smarkiau palijo gal tik vieną kitą dieną. Gerokai išsikvėpęs mūsų kraštą pasiekė ir škvalas. Apniukusiomis dienomis lietus būdavo trumpalaikis ir silpnas. Ne kartą pasitaikė, kad palynojus, dangus išsigiedrydavo taip ir neprakiuręs. Aišku, to irgi pakakdavo darbams laukuose sutrukdyti. Žemdirbiui nedaug džiaugsmo, jei pasitaiko viena diena be lietaus. Jei javų varpos drėgnos, žemė įmirkusi, į lauką kombainu galima buvo įvažiuoti nebent tik vidurdienį. Net jei ir nelydavo, ne kažin ką per likusį iki vakaro laiką pavykdavo nuveikti“, – kalbėjo B. Medinis.

Dienoms sparčiai trumpėjant ir retai teprasigiedrijant dangui, dirbti laukuose bus tik sudėtingiau. Bet meteorologai prognozuoja, kad pirmosios rugsėjo dienos tikriausiai dar primins pasibaigusią vasarą. Galbūt užteks laiko ir žiemkenčių sėjai pabaigti. Tikimasi, kad vidutinė paros oro temperatūra šį mėnesį bus net šiek tiek aukštesnė už įprastą daugiametę (+11,4 C). Juk pastebimą temperatūros kritimą rugsėjy lemia šalnos. O jos, pasak B. Medinio, neturėtų prasidėti anksčiau nei baigiantis trečiai šio mėnesio savaitei. „Yra buvę išimčių, kai naktimis atšaldavo jau per pirmąjį rugsėjo dešimtadienį, tiesa, tik iki –0,1 C, kai antrą dešimtadienį temperatūra nukrisdavo jau iki –2,8 C, o trečią – net iki –5,3 C. Tačiau matant, kad per pastaruosius dešimt metų ruduo vėluoja maždaug mėnesį, laukti tokių rekordų turbūt nereikėtų“, – svarstė meteorologinės stoties direktorius.

B. Medinis prognozuoja, kad rugsėjis šiemet gali būti net gražesnis už praėjusį rugpjūtį, nes kritulių šį mėnesį tikimasi mažiau už įprastą 64 mm normą. Be to, jau ankstesniais metais yra pasitaikę dienų, kai rugsėjo pradžioje oro temperatūra pakildavo per trisdešimt laipsnių šilumos. Tuo tarpu praėjusį rugpjūtį tesušilo iki +29 C. Kadangi tai buvo mėnesio pirmosiomis dienomis, galima sakyti, jog šis rekordas yra paskutinėmis liepos dienomis tvyrojusios apie +33 C kaitros rezultatas.

Taip pat nereikėtų pamiršti, kad, kaip įprasta, rugsėjo paskutinę savaitę turėtų prasidėti vienas iš gražiausių ir spalvingiausių metų laikų – bobų vasara. Mūsų krašte yra pasitaikę dienų, kai tuo metu grįždavo tikra vasara su +25 C šiluma.

Darbas, 2012 m. rugsėjo 4 d., p. 2

Pridėti komentarą


Saugos kodas
Atnaujinti

Versti puslapį

Vartotojo meniu

Partneriai ir rėmėjai

eiflblackpos pasvalys lus biciulis0 joniskelis

Projektą įgyvendinti pagelbėjo labai daug partnerių su kuriais užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai Skaityti daugiau...