Pavasaris – neįprastai ilgas

Po pavasariško vasario meteorologai itin šilto kovo nebeprognozavo. Bet, mėnesiui pasibaigus, matome, kad be reikalo. Biržų meteorologinės stoties duomenimis, vidutinė kovo mėnesio temperatūra siekė 4,1 laipsnio šilumos. Atsižvelgiant į tai, kad daugiametė kovo temperatūra mūsų krašte tesiekia 1,2 laipsnio šalčio, matome, kad pirmasis pavasario mėnuo buvo šiltesnis net penkiais laipsniais.

„Šiemet kovas bandė „vytis“ balandį, kurio daugiametė oro temperatūra yra 5,5 laipsnio šilumos. Ir jam tai beveik pavyko. Be to, buvo pastebimai, pagerintas kovo pirmojo dešimtadienio oro temperatūros rekordas, siekęs 8,8 laipsnio šilumos. Per pirmąsias praėjusio mėnesio dešimtį dienų orai sušilo vidutiniškai iki 13,7 laipsnio. Nors aukščiausia temperatūra užregistruota kovo 27-ąją. Tądien sušilo net iki 16,2 laipsnio“, – sakė Biržų meteorologinės stoties viršininkas Bronius Medinis.

Buvo viršyta ir įprasta kovui 34 mm kritulių norma. Jų per praėjusį mėnesį iškrito 43,3 mm. Didesnė dalis – 28 mm – per antrąjį dešimtadienį, kurio įprasta norma – tik 9 mm.

Lietus nustojo pliaupti po 2–3 dienų. Tad jokio potvynio mūsų krašto upėse šį pavasarį nebebus. Kaip informavo Panevėžio hidrometeorologinės stoties vyriausioji hidrologė Genovaitė Janatavičienė, prasidėjus šiai savaitei, Mūšoje ties Ustukiais vandens lygis buvo 59 centimetrais aukštesnis už vidutinį (vadinamąjį „nulį“). Ustukiečiai galbūt dar prisimena, kai pavasarį Mūša patvindavo gerokai daugiau. Nuo vandens lygio matavimo pradžios rekordas priklauso 1963 m. pavasariui, kai šioje upėje buvo tikras potvynis – net 470 centimetrų virš vidurkio. Taigi jokių staigmenų ir ši upė nebepateiks.

Beje, Lėvenyje didžiausias potvynis buvo ne taip seniai, 2002-ųjų pavasarį. Tada vanduo šioje upėje buvo pakilęs 292 centimetrais virš vidutinio lygio. Pastaraisiais metais Lėvuo dažniau nusenka nei patvinsta. Pernai vasarą ši upė nuseko labiausiai – vandens lygis joje buvo žemesnis už vidutinį net 21 centimetru.

Anot B. Medinio, balandis šiluma tikriausiai nelepins. Tam daugiausia įtakos turės naktinės šalnos, sieksiančios net iki 4 laipsnių šalčio. Daugiau nei iki keleto laipsnių orai nesušils ir dieną. Tiesa, ateinantį sekmadienį ir pirmadienį tikimasi apie 12–18 laipsnių šilumos. Bet jau antradienį mūsų kraštus pasieks ciklonas, o su juo – ir lietūs, truksiantys maždaug savaitę.

Dangus turėtų išsigiedrėti dar prieš Velykas ir per šventes tikriausiai bus net šilčiau nei įprasta.

Pasak B. Medinio, vasario mėnesį prasidėjęs pavasaris šiemet gerokai ilgesnis nei pernykštis. Tačiau naudos iš to kol kas nedaug. „Naktys dar gan vėsios, dienomis šilumos taip pat mažai. Dėl to augalų vegetacija tik dabar prasideda. Taigi sodų žydėjimo dar teks luktelėti“, – sakė Biržų meteorologinės stoties vadovas.

Beje, Vokietijos klimatologai prognozuoja, kad šiemet Lietuvoje šilčiausi bus gegužė ir birželis, Tuo tarpu liepą ir rugpjūtį jie žada gan vėsius ir lietingus orus. Pagyvensim – pamatysim.

Darbas, 2014 m. balandžio 8 d., p. 2

Pridėti komentarą


Saugos kodas
Atnaujinti

Versti puslapį

Vartotojo meniu

Partneriai ir rėmėjai

eiflblackpos pasvalys lus biciulis0 joniskelis

Projektą įgyvendinti pagelbėjo labai daug partnerių su kuriais užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai Skaityti daugiau...