Balandžio pabaigoje buvo sausa kaip Sacharoje

Šiemet pavasaris prasidėjo gerokai anksčiau. Gan švelnus vasaris bei gerokai šiltesnis nei įprasta kovas nebuvo atsitiktinumas. Šiltas buvo ir balandis.

Biržų meteorologinės stoties duomenimis, vidutinė oro temperatūra siekė 8,7 laipsnio šilumos. Taigi buvo daugiau nei trimis laipsniais aukštesnė už mūsų krašte įprastą daugiametę (5,5 laipsnio šilumos). „Šilčiausias buvo trečiasis balandžio dešimtadienis. Vidutinė paros oro temperatūra tuo laikotarpiu siekė daugiau nei 13 laipsnių šilumos. Tokia įprasta gegužės antrojoje pusėje. O labiausiai buvo sušilę balandžio 22-ąją: tądien po vidurdienio užregistruota 24 laipsniai šilumos. Galima teigti, kad šiemet balandis oro temperatūra prilygo įprastai mūsų krašte gegužei. Vertinant pagal klimato pokyčius, nedaug suklysime sakydami, kad Lietuvos teritorija „pasislinko“ maždaug tūkstantį kilometrų į pietus“, – kalbėjo Biržų meteorologinės stoties direktorius Bronius Medinis.

Kritulių per praėjusį mėnesį užregistruota 33 milimetrai. Taigi netoli įprastos daugiametės mūsų krašte 40 mm normos. Tačiau lietus merkė ir kruša gąsdino tik kelias pirmojo dešimtadienio dienas. Vėliau buvo gan sausa. Vasarinius javus, rapsus bei daržoves skubėję sėti žemdirbiai jau seniai dairosi į dangų laukdami lietaus. Pasak B. Medinio, paskutinį balandžio dešimtadienį santykinis oro drėgnumas tesiekė 17–22 pro. Toks būna, tarkim, Sacharos dykumoje. Tuo tarpu mūsų krašte įprasta 40–70 proc. santykinė oro drėgmė. Į sausą dirvą išbertos sėklos neskuba dygti. Ne veltui sakoma, kad vėlyvas pavasaris – tai, kas nebeatgauto, o ankstyvas – daug kas sugadinto.

Meteorologai nežada gausesnio lietaus ir gegužės pradžioje. Galbūt smarkiau palis tik mėnesiui įpusėjus. Bet ar bus pasiekta įprasta daugiametė gegužės kritulių norma (52 mm) – dar niekas nežino. Labiau tikėtina, kad bus viršyta vidutinė oro temperatūra, siekianti 12,1 laipsnio šilumos. Žinoma, jei šių lūkesčių „neatvėsins“ anaiptol ne šiltas pirmasis mėnesio dešimtadienis su pranašaujamomis šalnomis. Nuo pastarųjų kol kas gelbsti smarkokas vėjas. „Šalnos labiausiai tikėtinos jei išsigiedrijus dangui, vakare visiškai nutyla vėjas. Nors oro temperatūra tuo metu siekia vieną kitą laipsnį šilumos, ties žemės paviršiuje ji būna 4–5 laipsniais žemesnė. Todėl paupiuose ar slėniuose per saulėtekį tikėtinos ir trijų ar net penkių laipsnių šalnos. Mus jos kol kas aplenkia, bet iš kolegų girdėjau, kad Žemaitijoje gegužės 1-ąją buvo dviejų laipsnių šalna", – pasakojo B. Medinis.

Tiesa, antroje gegužės pusėje prognozuojami jau vasariški orai. Biržų meteorologinės stoties duo menimis, mūsų krašte šį mėnesį yra kepinęs net 31 laipsnio karštis.

Darbas, 2014 m. gegužės 6 d., p. 4

Pridėti komentarą


Saugos kodas
Atnaujinti

Versti puslapį

Vartotojo meniu

Partneriai ir rėmėjai

eiflblackpos pasvalys lus biciulis0 joniskelis

Projektą įgyvendinti pagelbėjo labai daug partnerių su kuriais užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai Skaityti daugiau...