Birželis žadamas šiltesnis nei įprasta

Meteorologai prognozavo, kad šiemet gegužė bus vienas iš šilčiausių metų mėnesių. Tačiau šiandien matome, jog jis smarkiai nesiskyrė nuo ankstesnių. Biržų meteorologinės stoties duomenimis, vidutinė praėjusio mėnesio temperatūra mūsų krašte siekė apie 13 laipsnių šilumos. Taigi buvo tik maždaug laipsniu aukštesnė už įprastą daugiametę.

Kaip teigė Biržų meteorologinės stoties direktorius Bronius Medinis, vasariškai šilumai įsitvirtinti sutrukdė gegužės pradžioje dažnai lankydavęsi pavasarinės šalnos. Tik dėl jų pirmasis mėnesio dešimtadienis buvo gan vėsus. Jo vidutinė oro temperatūra tesiekė apie 8 laipsnius šilumos arba buvo pora laipsnių mažiau nei įprasta tuo metu.

Antrasis dešimtadienis buvo jau pastebimai šiltesnis. Jo vidutinė oro temperatūra siekė apie 14 laipsnių šilumos, o trečiąjį sulaukėme ir vasariško karščio. Tiesa, neilgam – tik trejetui dienų, kai kepino maždaug 30 laipsnių karštis. Tad paskutinį mėnesio dešimtadienį vidutinė oro temperatūra pakilo beveik iki 17 laipsnių šilumos ir buvo maždaug 4 laipsniais aukštesnė nei įprasta.

Anot B. Medinio, karščio bangą atnešė pietų vėjas iš Turkijos. „Karšto oro masė slinko per Ukrainą, Baltarusiją ir Rusijos šiaurės vakarų dalį. Sankt Peterburge ir Archangelske sušilo net iki 33 laipsnių. Kaip reikėjo tikėtis, slenkantį karštį lydėjo juodi debesys. Todėl nereikia stebėtis, kad susidūrę su šaltu oru, jie pratrūko ne tik smarkiu lietumi bei kruša, bet ir sukėlė smarkius viesulus ar net škvalą, nunešusį ne vieną skardinį stogą“, – aiškino Biržų meteorologinės stoties vadovas.

Per praėjusį mėnesį iškrito apie 68 mm kritulių. Tuo tarpu gegužės norma – 52 mm. Daugiau nei pusė kritulių normos užregistruota antrąjį dešimtadienį per minėtą audringą bei lietingą, porą dienų trukusį, laikotarpį. Mėnesio pabaigoje beveik nelijo. Per 10 dienų iškrito tik 6 mm lietaus.

Birželio mėnesio vidutinė daugiametė oro temperatūra mūsų krašte yra apie 16 laipsnių šilumos. Tačiau, nors dabar gan vėsu, prognozuojama, jog šis mėnuo bus mažiausiai pora laipsnių šiltesnis nei įprasta. „Mėnesiui įpusėjus, Lietuvą turėtų pasiekti ciklonas. Todėl maždaug apie Jonines prognozuojami šilti, bet lietingi orai. Taip įprasta, kad lietus būtinai turi prasidėti per šienapjūtę“, – svarstė B. Medinis.

Beje, daugiametė birželio kritulių norma mūsų krašte – apie 58 mm, aukščiausia užregistruota oro temperatūra – apie 33 laipsnius šilumos, žemiausia – apie 0.

Darbas, 2014 m. birželio 12 d., p. 2

Pridėti komentarą


Saugos kodas
Atnaujinti

Versti puslapį

Vartotojo meniu

Partneriai ir rėmėjai

eiflblackpos pasvalys lus biciulis0 joniskelis

Projektą įgyvendinti pagelbėjo labai daug partnerių su kuriais užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai Skaityti daugiau...