Šimtatūkstantinės gamtos stichijos išdaigos

„Dar nesu matęs, kad šitaip virstų siena, o tai, kas vyko aplink, sunku apibūdinti“, – penktadienio popietę Talačkoniuose siautėjusia liūtimi stebisi ūkininkas Švitrigaila Šimoliūnas. Jo ir tėčio agronomo Petro Šimoliūno ūkiai tokio stipraus lietaus ir vėjo šėlsmo, trukusio apie 15–20 minučių, neatlaikė.

Nuostoliai gali siekti pusę milijono

Gamtos stichija išvertė sandėlio, kur laikomos trąšos ir žemės ūkio technika, sieną. Tačiau maždaug už penkių metrų automobilyje sėdėjęs Š. Šimoliūnas negirdėjo jokio garso. Pasak jo, aplink švilpė, ūžė, kaukė. Lietus pylė taip, kad net nesimatė skraidančių stogo lakštų. „Tik išlipęs išvydau visą vaizdą. Iš tikrųjų buvo baisu žiūrėti“, – prisimena ūkininkas. Nuo dviejų grūdų sandėlių vėjo sūkurys nuplėšė dalį stogų. Nukentėjo ir pernai suremontuotas svarstyklių pastatas: vietoj sienos dabar žiojėja skylė, o šiferio lakštai pasklidę kelių šimtų metrų atstumu. Neliko nei vieno sveiko statinio: nunešti ar prakirsti stogai, sulaužyti įrenginiai, vidinės sandėlių konstrukcijos. Ventiliacijos įranga bei grūdų nupylimo nuo juostos vežimėlis nukrito ant grūdų. Pastarieji sulyti, tačiau jų išmesti nereikės, pakaks išdžiovinti.

Nuostolių tiksliai įvardyti tėvas su sūnumi kol kas nesiryžta. P. Šimoliūnas mano, kad jie gali siekti ne mažiau kaip pusę milijono litų. Išversta sandėlio siena juos gali tik padidinti. Pastatai drausti nebuvo, tad ūkininkai dar nežino, į ką kreiptis finansinės paramos. Anot P. Šimoliūno, tai ypatingas atvejis, nuo kurio neįmanoma apsisaugoti, o ne eilinė bėda. Tad P. ir Š. Šimoliūnai tikisi pagalbos iš rajono institucijų. Š. Šimoliūno teigimu, vien didžiojo stogo uždengimas kainuoja apie 100 tūkst. litų. Tačiau jo dalies jau nebėra.

Pastatai negreit bus atstatyti

„Stichija užklupo nelaiku, bet pasirinkti negali. Pirmiausia reikia apsitvarkyti. Pagalbos kreipėmės į UAB „Svalex“, kuri mums dengia stogą. Vieni nesusitvarkytume“, – Š. Šimoliūnas rodo į šeštadienio rytą triūsiančius darbininkus. Juos minėta firma surinko iš aplinkinių objektų ir čia atvežė. Drauge su sūnumi ūkininkaujantis P. Šimoliūnas sako: „Sunku pasakyti, kada pastatai bus atstatyti taip, kad galėtume tęsti javapjūtę. Vakar (penktadienį – red. past.) tik antra diena dorojome javų derlių. Dabar svarbu laikinai apsilopyti, o paskui reikės rimtesnio remonto.“ Ūkininkai augina ir parduoda ne tik grūdus, bet ir rapsus. Laimei, jie jau nukulti.

Džiaugiasi išvengę liūties spąstų

Nors P. ir Š. Šimoliūnai patyrė materialinių nuostolių, tačiau abu save vadina laimės kūdikiais. Maždaug prieš porą minučių ten, kur griuvo siena, stovėjo Š. Šimoliūno automobilis. Jame sėdėjo ir pats savininkas. Vyras kažkodėl nusprendė perstatyti mašiną į kitą vietą, ir taip išvengė nelaimės. P. Šimoliūnas, daug metų čia dirbęs vyriausiuoju agronomu, pasakoja, kad gyvenime nėra matęs nieko panašaus: „Baigiantis darbams, po ketvirtos valandos, pradėjo lynoti. Lietus vis smarkėjo, paskui pakilo didelis vėjas, ir vanduo ėmė suktis kūliais.“ Tėvas su sūnumi nuo artėjančios liūties puolė slėptis skirtinguose automobiliuose, tačiau vargiai tematė, kas vyksta aplink. Ūkininkai jautėsi it panardinti į vandenį. Beje, abiejų transporto priemonės liko sveikos, ant jų nenukrito nė šapelis.

Savaitės kritulių norma

Pašnekovai tvirtina, kad po liūties kritulmatis rodė 17 mm, o šeštadienio ryte – 25 mm. Biržų meteorologijos stoties viršininko Broniaus Medinio teigimu, tai intensyvi, subtropinė liūtis, kuri yra retas reiškinys mūsų kraštuose. Ji ilgai netrunka. Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos informacijos skyriaus vyriausioji specialistė Dalytė Skeivelienė pritaria B. Mediniui, šį reiškinį pavadindama tikrai smarkiu liūtiniu lietumi. Abu sutinka, kad 17 mm per 15–20 minučių galima laikyti savaitės lietaus norma. Paprastai tokiu metų laiku po dešimties parų kritulmatis užfiksuoja 20 mm kritulių. B. Medinis pažymi, kad yra buvę intensyvesnių liūčių. Pavyzdžiui, 1996 m. birželį per dešimt minučių prilijo 24 mm.

P. Šimoliūnui priklauso 250 ha žemės, sūnui – 600 ha. Nors pastatai užrašyti Š. Šimoliūno vardu, tačiau Šimoliūnų ūkį galima vadinti šeimyniniu! Tėvas ir sūnus kartu ūkininkauja bei dalijasi žemės ūkio technika.

Pasvalio kelių tarnybos viršininkas Vladas Zaikauskas informavo, kad kelininkai šį savaitgalį daug darbo neturėjo. Tik penktadienio pavakarę jiems teko pašalinti vos porą nuvirtusių medžių. Pasvalio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos atstovai taip pat nevyko į iškvietimus, susijusius su škvalo ar liūties padariniais.

Darbas, 2012 m. rugpjūčio 7 d., p 1–2

Pridėti komentarą


Saugos kodas
Atnaujinti

Versti puslapį

Vartotojo meniu

Partneriai ir rėmėjai

eiflblackpos pasvalys lus biciulis0 joniskelis

Projektą įgyvendinti pagelbėjo labai daug partnerių su kuriais užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai Skaityti daugiau...