Po projektą kasmet

Pretendentas į konkurso „Metų ūkis 2012“ laureatus, Meškalaukio kaimo ūkininkas Valdas Mulevičius geriausio rajono ūkininko titulą jau yra turėjęs. Jį meškalaukietis pelnė 1996-aisiais arba ketvirtais savo ūkininkavimo metais.

Tuomet, primindamas šio ūkio atgimimo istoriją, „Darbas“ rašė: „Kai Meškalaukio kaimo ūkininkus Mulevičius, Valdo senelius ir tėtį, atostogų tėviškėn parvažiavusį jauną geležinkelininką, ištrėmė Sibiran, sodyba be žmonių liko ilgiems dešimtmečiams. Iš pradžių jos pastatuose kolūkis dar laikė gyvulius, grūdus. Vėliau nugriovė ir žmonės čia beužsukdavo tik rudenį – pasipurtyti skanių vienišo sodo obuolių. (...)

Nors Valdas sako, kad pasiryžti kurti savo ūkį buvo gana sudėtinga, bet 1992-aisiais jis jau dirbo taip netikėtai sugrįžusią senelių žemę. Mintyse jau matė, kaip atrodys atgimusi, naujais statiniais boluojanti sodyba. Pagal profesiją jis – statybos inžinierius, todėl pasitelkti vaizduotę nebuvo sunku. (...)

Ūkyje yra visa būtina technika, kad galėtum 31 hektarą savo žemės visai savarankiškai dirbti pats ir dar kaimynams gražiai patalkinti. (...)

Svajonės, kurios iš pradžių atrodė tokios nerealios, pildosi...“

Nuo to laiko Valdo Mulevičiaus ūkio valdos išsiplėtė iki daugiau kaip pusės tūkstančio hektarų, iš kurių 120 hektarų – nuosava žemė. Prieš keletą metų ūkininko šeima iš buto Pasvalyje persikėlė į Meškalaukio kaimo vienkiemyje iškilusį gražų, šiuolaikišką namą. Jį ūkininko šeima pasistatė ten pat, kur kažkada gyveno Valdo seneliai, gimė tėtis.

Nors Dovilės ir Valdo Mulevičių dukra ir du sūnūs jau suaugę, sodyboje akis malonina dailiai suręstas pasakų namelis, čiuožynė, sūpynės. Visa tai skirta anūkų pramogoms. Tiesa, anūkėliu Dovilę ir Valdą kol kas nudžiugino tik dukros Gretos šeima. Abu sūnūs – Justas ir Kasparas – dar studentai. Tačiau Mulevičiai tikisi, kad ateityje vaikiško šurmulio jų sodyboje netrūks. Taip pat viliasi, kad baigęs mokslus į ūkį sugrįš Aleksandro Stulginskio universitete žemdirbystės mokslus kremtantis jaunėlis sūnus.

Ūkininkas Valdas Mulevičius verčiasi augalininkyste. Sėja žieminius ir vasarinius javus, rapsus. Šį rudenį jo ūkio laukuose gražiai sudygo 260 hektarų žieminių kviečių, 100 hektarų rapsų. Likęs plotas skirtas vasarojui. O nuimtas šiemetis derlius buvo ypač gausus. Iš hektaro byrėjo net po 8 tonas kviečių, 4–5 tonas miežių. 1700 tonų kviečių, 900 salyklinių miežių ūkininkas jau pardavė, likęs derlius saugiai guli ūkio aruoduose.

Vieni iš naujausių statinių ūkininko sodyboje – 1000 tonų talpos bokštinis grūdų sandėlis ir dar keturi sandėliavimo bokštai, kurių kiekviename telpa po 250 tonų grūdų. Moderniu kombainu nukultiems, geromis sąlygomis laikomiems grūdams užtenka pirminio valymo ir jų drėgnumas bei šiukšlingumas atitinka visus supirkėjų reikalavimus. Tad parduodamas grūdus ūkininkas nebepatiria nuostolių dėl kokių nors nuoskaitų.

Bokštai grūdams, taip pat neseniai įsigytas kombainas, nauja sėjamoji į Valdo Mulevičiaus ūkį atkeliavo įsisavinus Europos Sąjungos paramos lėšas. Pastaraisiais metais ūkininkas įgyvendino net tris investicinius projektus. Be jau minėtų statinių ir pirkinių, meškalaukiečio dirbamuose laukuose, beveik 120 hektarų plote, buvo sutvarkytas drenažas. Valdas ėmėsi iniciatyvos ir kartu su aplinkinių sklypų savininkais įkūrė melioracijos statinių naudotojų asociaciją, kuri pateikė paraišką ir gavo ES paramą melioracijos įrenginių rekonstrukcijai. Projekto vertė – per 1 mln. litų. Melioracijos įrenginiai šiose žemėse remonto nebuvo matę daugiau kaip pusę šimtmečio, todėl toks projektas buvo ypač reikalingas.

Meškalaukietis ūkininkas norėtų plėsti nuosavos žemės plotus. Porą dešimčių hektarų neseniai nusipirko iš aplinkinių sklypų savininkų, kurie patys žemės nedirba. Tačiau galimybės ribotos, nes iš visų pusių spaudžia netoliese ūkininkaujančio dano valdos.

Valdo Mulevičiaus įkurtam ūkiui šiemet sukako dvidešimt metų. Ūkininkas nuolat domisi naujovėmis, aktyviai dalyvauja įvairiuose seminaruose. Jo ūkyje žemdirbiškų paslapčių semiasi žemės ūkio mokyklų praktikantai. Valdas – vienas iš pirmųjų Pasvalio kredito unijos narių, jam patikėtos unijos valdybos pirmininko pareigos.

Darbas, 2012 m. lapkričio 6 d., p. 2

Pridėti komentarą


Saugos kodas
Atnaujinti

Versti puslapį

Vartotojo meniu

Partneriai ir rėmėjai

eiflblackpos pasvalys lus biciulis0 joniskelis

Projektą įgyvendinti pagelbėjo labai daug partnerių su kuriais užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai Skaityti daugiau...